KimdirTarih

IV. Mustafa Kimdir?

29. Osmanlı padişahı ve 108. İslam halifesi  I. Abdülhamid'in oğlu IV. Mustafa hakkında bilgiler verdik.

IV. Mustafa Kimdir, IV. Mustafa’nın Hayatı, IV. Mustafa dönemi önemi ve IV. Mustafa hakkında daha fazla bilgiye bu makaleden sahip olabilirsiniz.

IV. Mustafa’nın Hayatı

1779 yılının Eylül ayında I. Abdülhamid ile Ayşe Seniyeperver Sultan’ın oğlu olarak olarak İstanbul da dünyaya geldi. Muhtelif kaynaklar da annesinin Nükhet Seda Sultan olduğu da iddia edilir. Şehzadeliğinde yüksek bir din ve fen eğitimi almıştır. III. Selim’in Nizamı Cedid muhalifleri tarafından Kabakçı Mustafa İsyanı ile tahttan indirilmesi üzerine asiler tarafından tahta çıkarıldı.

IV. Mustafa saltanatta olduğu süre içerisinde saray da kargaşa ortamı hakim olmuş ve padişah Nizamı Cedid karşıtı devlet adamlarının etkisinde kalmıştı. Yeniçeriler söz vermelerine rağmen olaylara müdahil olmaktan uzak durmamışlardı. Bunun üzerine IV. Mustafa azılarını çeşitli görevlerle saraydan uzaklaştırdı.

Napolyon ve Rusya ile kısa süreli ateşkes imzalandı. Rusçuk ayanı Alemdar Mustafa Paşa 15.000 askeri ile birlikte İstanbul’a girdi ve saraya yürüyerek IV. Mustafayı hal edip III. Selim’i tekrar tahta çıkarmak istedi. Zor durumda kalan IV. Mustafa zorbaların baskısı üzerine III. Selim ve Şehzade Mahmud’un öldürülmesi için ferman çıkarmak zorunda kaldı eğer bunlar öldürülürse IV. Mustafa hanedanın tek üyesi olarak kalacak ve hayatını güvence altına almış olacaktı.

Padişah tahttan çekilmek istemediğini bildirince Alemdar Mustafa Paşa saray kapılarına dayandı. Bu sıra da kaldığı daire de ibadetle meşgul olan III. Selim içeriye giren zorbalar tarafından hançerlenerek şehid edildi ve cansız bedeni de Alemdar Mustafa Paşa’nın kırdığı kapının önüne atıldı. III. Selim’in cesedi ile karşılaşan Alemdar Mustafa Paşa çok üzüldü ancak Şehzade Mahmud sağ salim kurtarıldığından Alemdar Mustafa Paşa Şehzade Mahmud’u padişah ilan etti. Saray da bulunan herkes yeni padişaha biat etti.

Ancak Alemdar Mustafa Paşa’nın konağını basan 500 kadar yeniçeri Alemdar Mustafa Paşa’nın konağın cephaneliğini ateşlemesi üzerine paşa ile birlikte can verdiler bu olaydan sonra bazı başı bozuk yeniçeriler saraya yürüyüp IV. Mustafa’yı tekrar tahta çıkarma teşebbüsünde bulunmaya yeltendiğinden  1808 yılı kasım ortalarında II. Mahmud’un çıkardığı fermanla IV. Mustafa idam edildi. Böylelikle II. Mahmud kedisini emniyete aldığı gibi IV. Mustafa padişah emri ile öldürülen son hanedan mensubu oldu.

IV. Mustafa nın Kişiliği

IV. Mustafa şehzadeliğinde çok iyi bir eğitimden geçmişti. Zeki ve tedbirli olmasına rağmen Nizamı Cedid muhaliflerinin etkisinde kalmıştı

Eşleri

  • Seyyare Kadın
  • Peykidil Sultan
  •  Şevkinur Sultan
  • Dilpezir Sultan

Çocukları

  • Esma Sultan

IV. Mustafa Dönemi Kronolojisi

1807 III. Selim’in tahttan indirilmesi üzerine IV. Mustafa tahta çıktı. Osmanlı Devleti ile Rusya arasında ateşkes imzalandı.

1808 III. Selim şehid edildi. IV. Mustafa tahttan indirildi. II. Mahmud tahta çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu