Kimdir

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir

Sabahattin Ali Kimdir? denince akla gelen Toplumcu gerçekci romanın temsilcisi olan Sabahattin Ali, 25 Şubat 1925 tarihinde Bulgaristan sınırları içerisinde dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının mesleğinden kaynaklı olarak sürekli şehir değiştiren Sabahattin Ali ilköğretimini ülkenin farklı bölgelerinde tamamlamak zorunda kalmıştır. Belirli bir dönemden sonra Edremit’e taşınmışlar bu dönemde Yunan işgalinden dolayı hem ekonomik hem de sosyal açıdan zorlanmışlardır. Daha sonrasında Sabahattin Ali, ailesinin isteği üzerine ücretsiz şekilde Balıkesir Muallim Mektebi’ne başlamıştır.

İşte bu dönemde, huzursuz aile ortamında büyüyen Sabahattin Ali’nin edebiyata olan ilgisi baş göstermiştir. İçsel sorunlarını şiirler, yazılar ve kısa öyküler ile anlatmıştır. Bu yazılarını dergi ve gazetelere gönderen yazar, Muallim Mektebi’nde arkadaşları ile beraber gazete çıkarmaya başlamıştır. Bu adımdan sonra kendisini keşfetmeye başlayan Ali, okul hayatında yaşadığı bazı sorunlar sebebi ile İstanbul’a nakledilmiş ve eğitimine orada devam etmesi uygun görülmüştür.

Hayatı

1926 yılında başlayan İstanbul eğitimi sırasında hayatındaki en büyük şansı yakalayan yazar, o dönemlerde edebiyat öğretmeni olan Ali Canip Yöntem tarafından farkedilen ışığı ve yeteneği sayesinde, birçok önemli dergide yazıları, şiirleri yayımlanmaya başlamıştır. 1927 yılında Sabahattin Ali’yi derinden sarsan babasının ölüm haberi üzerine “Babam için” isimli şiirini kaleme almasına sebep olur ve bu şiir “Güneş Dergisi”nde 15 Ocak 1927 tarihinde yayımlanır.

Daha sonrasında mezun ve öğretmen olan Ali, Yozgat’taki görev yerine gider. Dayısı sayesinde tayin edildiği Yozgat Merkez Cumhuriyet okulunda işe başlamasına rağmen, içindeki yalnızlığı, edebiyat tartışılabilecek kimsenin olmamasını dert edindiği için sürekli şikayet etmektedir. Ama bu yıllar onun edebiyat hayatında anadolu insanını en iyi şekilde tasvir etmesini sağlamış şuan ki anılma durumuna katkıda bulunmuştur.

Daha sonrasında Almanya’da 2 sene eğitim gören yazar, ülkeye geri döndüğünde Konya’da tekrar öğretmenliğe devam etmiştir. O yıllarda Atatürk’e  karşı eleştiri yaptığı gerekçesi ile belirli bir süre hapse mahkum edilir fakat daha sonrasında af sayesinde içeriden çıkmıştır.

 Belirli bir dönemden sonra ülkede bulunan Tek Parti döneminde hiçbir yazısı veya şiiri yayımlanmayan Sabahattin Ali maddi olarak zor günler yaşar. Bu durum üzerine yurtdışına gitmek isteyen yazarın hiçbir pasaport işlemi onaylanmamaktadır. Bu durum üzerine doğduğu yer olan Bulgaristan’a gitme kaçma kararı alan Sabahattin Ali, ordudaki görevinden atılan ve ajan olan Ali Ertekin ile anlaşır fakat Ali Ertekin tarafından vahşice katledilmiştir.

Edebiyatımızda toplumcu-gerçekci roman ve realizm akımının en iyi temsilcilerinde sayılan Sabahattin Ali’ye ait en önemli eser, 1937 yılında yayımlanan “Kuyucaklı Yusuf” adlı eserdir. Hiç şüphesiz ki bu eserinde Yozgat’ta kaldığı süreçte şahit olduğu deneyimlerini bizlere aktarmıştır.

Sabahattin Ali’nin Romanları

  • Kuyucaklı Yusuf
  • İçimizdeki Şeytan
  • Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin Öyküleri

  • Değirmen
  • Kağnı
  • Ses
  • Yeni Dünya
  • Sırça Köşk

Sabahattin Ali’nin Şiirleri

  • Dağlar ve Rüzgâr
  • Kurbağanın Serenadı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu