Kimdir

Özdemir Asaf Kimdir?

Hayatı Kısaca

Özdemir Asaf kimdir? Asıl adı Halit Özdemir Arun olan Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Mehmet Asaf, 1930 yılında hayatını kaybedince Özdemir Asaf ve ailesi İstanbul’a taşınmıştır. Özdemir Asaf’ın öğrenim hayatı, Galatasaray Lisesi’nde başlamıştır. Ardından Kabataş Erkek Lisesi’ne devam etmiştir. Üniversite eğitimi için Hukuk Fakültesi’ne kaydolmuş, ardından buradaki eğitimini yarıda bırakarak İktisat Fakültesi’ne geçmiştir. İktisat Fakültesi’ni yarıda bırakıp Gazeteciliğe başlamıştır. Özdemir Asaf, buradaki öğrenimini de tamamlamayıp yazı hayatına adım atmıştır.

Özdemir Asaf’ın edebi hayatı, Servet-i Fünun – Uyanış adlı dergide yayınlamış olduğu ilk yazısı ile başlamıştır. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurmuş ve 1955 yılında ilk kitabı olan “Dünya Kaçtı Gözüme”yi çıkarmıştır. Böylece Türk edebiyatında tanınan bir şair haline gelmiştir.

Özdemir Asaf’ın eserleri genellikle düşünceye önem vermiş, ses ve şekil unsurlarına fazla önem vermemiştir. Kısaca, eserlerinde ahenk ve ince hayallere uzak kalarak şiirden çok vecizeye benzeyen ürünler vermiştir.

Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981 yılında İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Edebi Kişiliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özdemir Asaf’ın eserleri, büyük bir duygu ve düşünce yoğunluğu ile birlikte alay ve taşlamaya da yer vermektedir. Eserleri, insan ilişkilerini toplumsal ve bireysel yanlarını işlemiş ve sen – ben ikilemine de yer vermiştir. Özdemir Asaf, genellikle düşünceyi temel alan bir yaklaşımla eserler üretmiş ve iki ya da dört dizeli şiirler yazmıştır. Şiirleri, batı ve geleneksel şiirlerin sahip olduğu anlayıştan esinlenerek oluşmuştur. Özdemir Asaf’ın özgün şiirleri şaşırtmaya yönelik nükteler barındırmaktadır.

Eserleri

İlk şiirleri; aşk, ayrılık, ölüm ve sevgi gibi temalar barındırırken sonraki şiirlerinde kaçış ve umutsuzluğa dair temalar görülmektedir.

Şiirlerin mutlaka bir mesaj vermesi gerektiğini savunan Özdemir Asaf, şiir ve şairliğe dair görüşlerini paylaştığı bir eser yayınlamıştır. “Yuvarlağın Köşeleri” adlı bu eser pek çok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Başlıca şiirleri; Dünya Kaçtı Gözüme, Yumuşaklıklar Değil, Sen sen sen, Bir Kapı Önünde, Çiçekleri Yemeyin, Benden Sonra Mutluluk

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu