Kimdir

Cemal Safi Kimdir?

Cemal Safi, 1938 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatı Sakarya İlkokulu ile başlamıştır. Ardından Sanat Okulu’nun Torna Tesviye bölümünü bitirmiştir. 1959 yılında ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Cemal Safi, 1971 yılına kadar babasının sahip olduğu Büyük Otel’de çalışmıştır. 38 yaşından sonra yazdığı şiirleri ile edebi hayatı başlamıştır.

Cemal Safi’nin şiirleri’ni ilk besteleyen kişi Orhan Gencebay’dır. Ardından Zekai Tunca, 1989 yılında Rüyalarım Olmasa adlı şiiri bestelemiştir. 1990 yılında Selçuk Tekay da bu akıma dahil olmuş ve Vurgun adlı şiiri besteleyerek Hürriyet Gazetesi’nin Altın Kelebek ve Milliyet Gazetesi’nin Yılın En Sevilen On Şarkısı ödüllerini almayı başarmıştır. 1991 yılında Zekai Tunca, Gözüm Kesmiyor adlı şiiri besteleyerek Milliyet Gazetesinin En İyi Türk Sanat Müziği ödülünü almıştır.

Cemal Safi, 1990 yılında Bu Gece Kalıyorum adlı şiir kasetini çıkarmıştır. 1993 yılına kadar yazmış olduğu tüm şiirleri ise Vurgun adlı kitabında yayınlamıştır. Bu kitap Cemal Safi’nin ilk kitabıdır. Cemal Safi ardından; Sende Kalmış (2000), Kıyamete Kırk Yıl Kala (2002) ve Ya Evde Yoksan (2008) şiir kitaplarını yayınlamıştır.

Cemal Safi’nin Eserleri

Başlıca eserleri; Ya Evde Yoksan, Ayşen, Tek Hece (Aşk), İç Benim İçin, Aheste, Eskisi, Mecbur Muyum Ben, Git, Senden Sadece Beni Sevmeni İstiyorum, Bırak Beni Gideyim ve Gelin Birlik Olalım’dır.

Cemal Safinin eserleri bu güne kadar pek çok kişi tarafından bestelenmiştir. Bunlar kısaca; 40 adeti Orhan Gencebay olmak üzere, Zekai Tunca, Onur Akay, Selçuk Tekay ve Candan Erçetin gibi ünlü isimler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Cemal Safi, 2003 yılında Türk Dil Kurumu tarafından yapılan Dil bayramında Türkçeyi en güzel ve etkili kullanan şait ödülünü almıştır.

1992 yılından sonra yaz aylarını Akçay’da geçiren Cemal Safi, her yıl Ağustos ayının sonunda gerçekleşen Akçay Şairler ve Bestekarlar Festivali’nin organizasyonunu üstlenmiştir.

Cemal Safi, KOAH hastalığının sonucunda beyne pıhtı atması sebebi ile yoğun bakıma kaldırılmış ve aylar süren tedaviye yanıt vermemiştir. 17 Nisan 2018 tarihinde hayata veda etmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu