Kimdir

Cahit Zarifoğlu Kimdir?

Kısaca Hayatı

Cahit Zarifoğlu kimdir? Türk edebiyatının önemli sanatçılarından bir tanesi olan Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında Ankara’da doğmuştur. Öğrenim hayatı İstanbul Üniversitesi’nde geçen Cahit Zarifoğlu, Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Pek çok kurum ve kuruluşta yer almış ve muhasebeci, çevirmen, düzeltmen, teknik sekreter ve öğretmenlik yapmıştır.

Henüz lise öğrencisiyken ilk şiirlerini ve öykülerini üretmeye başlamıştır. Bu dönemde yazmış olduğu eserleri, yerel gazetelerde yayınlanmıştır. Cahit Zarifoğlu, ölümüne kadar pek çok dergide yer almış ve eserleri bu mecralarda yayınlanmıştır.

Cahit Zarifoğlu, “Açı” adında bir sanat dergisi çıkarmış ve ardından TRT Genel Müdürlüğü’nde yer almıştır. Mütercim sekreter olarak görev yapan Cahit Zarifoğlu, 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Cahit Zarifoğlu, 7 Haziran 1987 tarihinde Ankara’da hayata veda etmiştir.

Edebi Kişiliği Hakkında

Cahit Zarifoğlu’nun edebi kişiliği kısaca; İkinci Yeni şiir anlayışında, madde – ruh ikilemi ve çatışması yaşayan, eserlerinde İslami motifler taşıyan ve genelde kahramanın kendisi olduğu bir tavra sahiptir.

Cahit Zarifoğlu’nun eserleri, açık ve anlaşılabilir bir dil ile yazılmasına rağmen kapalı bir anlama sahiptir. Cahit Zarifoğlu’nun şiirleri, “zor şiir” olarak bilinmektedir. Şiirlerinde gözlenen kapalı anlam, İslami anlayışın etkisini yansıtmaktadır.

Cahit Zarifoğlu, eserlerinde herhangi bir ideolojinin savunuculuğunu yapmamış ve hiçbir zaman didaktik bir tarza yer vermemiştir. Şiirlerinde genellikle; İslam, kadın ve aşk konularını tüm güzelliğiyle ve soyut bir anlayış ile ele alınmıştır.

Eserleri

Cahit Zarifoğlu’nun eserleri; hikaye, günlük, roman, sohbet, piyes ve radyofonik oyun gibi pek çok farklı türdedir. Eser yelpazesinin genişliğine rağmen, edebiyat dünyasında şair olarak anılmaktadır.

Eserleri arasında en çok bilinenler; İşaret Çocukları, Yedi Güzel Adam, Yakarış ve Korku gibi şiir kitaplarıdır. Savaş Ritimleri adlı romanı ise, bu alanda verdiği tek eserdir. Çocuklar için de kitaplar yazmış olan Cahit Zarifoğlu, gerçekler ve hayalleri iç içe işleyerek çocukların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

En çok bilinen çocuk kitapları; Yürek Dede ile Padişah, Serçe Kuş, Motorlu Kuş, Kuşların Dili, Küçük Şehzade ve Katıraslan’dır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu