Kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir?

1847 yılında İskoçya’nın Edinburg kentinde dünyaya gelen Alexander Graham Bell, çeşitli cihazları icat edeceğinden şüphesiz ki habersizdi. Üretken insanlar kategorisinde olmasının yanında ortaya koyduğu çeşitli çalışmalar sonucunda nihayet 1876 yılında telefonu icat etti. 29 yaşında telefon buluşunu gerçekleştirirken bir yıl sonrasında evlendi.
Mabel Hubbard ile bir yıl sürecek olan balayını çıkan Graham Bell kısaca hayatı sonrasında ise büyük bir sürprizle karşılaştı. Çok kısa bir süre içinde yaygınlaşan telefon şirketlerinin kurulmasının sonrasında hırsızlıkla suçlandı. Telefonu daha önceden bulduğunu iddia eden şirketlerle hukuki bir mücadeleye girişen Graham Bell, haklı davasında başarılar elde etti. Bununla birlikte çok farklı buluşları da insanlığın hizmetine sundu.

Graham Bell Buluşları ve İcatları

  • Telefon
  • Photophone
  •  Metal Dedektörü
  • Solunum Cihazı
  • Koyun Islahı
  • Havacılık ve Uçuş Teknolojisi
  • Deniz Otobüsü Tasarımları
Çeşitli konularda bilimsel çalışmalarını devam ettiren Graham Bell buluşları arasındaki en dikkat çekicisi “Photophone” olarak da isimlendirilen cihazdır. Telefondan sonraki uğraşılarla elde edilen cihaz sayesinde sesin bir ışık hüzmesiyle iletilmesi sağlanır. 1881 yılında 200 metre uzaklıktaki iki bina arasından photophone aracılığıyla mesaj gönderimi başarıyla gerçekleşti. Graham Bell, telefondan çok daha önemli bir icat olarak tanımladığı bu cihazın aslında kablosuz telefon sistemi olduğu kısa zamanda anlaşıldı.

Solunum Cihazın Kim Buldu

Graham Bell hayat özeti içerisinde yer alması gereken cihazlardan bir tanesi de solunum cihazıdır. Özellikle çok sık bir şekilde yaşanan solunum yetmezliğinden ölümlerin azaltılmasında kullanılabilmesi için çalışmalarını yaptı. Metal bir vakum kabı tasarlayarak 1950’li yıllarda ortaya çıkacak demir akciğer için bir ipucu ortaya koydu.
Yukarıda ifade edilen buluşların dışında çocukların küçük işitme sorunlarının saptanması içinde audiometre isimli bir cihaz ortaya koyan ünlü bilim insanı, deniz suyundan içilebilr tuz elde etmek içinde çeşitli çalışmalar ortaya koydu. Bu çerçevede tuzun ayrıştırılmasını ve suyun içilebilir hale gelmesi için çeşitli deneyler gerçekleştirdi. Metal Dedektörü sayesinde ise Birinci Dünya Savaşı sırasında yüzlerce insanın hayatta kalması sağlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan en büyük telefon şirketine sahip olan Alexander Graham Bell, 2 Ağustos 1922 tarihinde ölmüştür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu