KimdirTarih

III. Mehmed Kimdir?

III. Murad’ın oğlu Osmanlı Devletinin 13. padişahı olan III. Mehmed’in hayatı hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

III. Mehmed Kimdir, III. Mehmed’in Hayatı, III. Mehmed dönemi önemi ve III. Mehmed hakkında daha fazla bilgiye bu makaleden sahip olabilirsiniz.

Doğum Tarihi :1566

Doğum Yeri: Manisa

Baba Adı: III. Murad

Anne Adı: Safiye Sultan

Ölüm Tarihi: 1603

Öldüğü Yer: İstanbul

Saltanat Süresi: 1595 – 1603

Kabri: İstanbul (Ayasofya Cami)

Hayatı

3. Mehmet, III. Murad ile Safiye Sultan’ın oğlu olarak 1566 yılında Manisa da dünyaya geldi. Dünyaya geldiğinde büyük dedesi Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar seferi hazırlığındaydı. Yani doğduğunda ne babası III. Murad ne de dedesi II. Selim tahtta değildi. onun doğduğu tarihten bir kaç ay sonra Dünya ve Türk tarihi açısından önemli bir devir olan Sultan Süleyman Devri kapanmış ve yeni bir devir başlamıştı.

1595 yılında babası III. Murad’ın ölümü üzerine veliaht olarak tahta çıktı ve tahta çıktığında ilk iş olarak 19 kardeşini idam ettirdi. Saltanatta olduğu süre içerisinde Avusturya ve İran ile savaşlar yapıldı. Bir çok kaleyi Avusturya dan aldı Eğri Kalesinde gösterdiği başarı sebebi ile Eğri Fatihi olarak anıldı. Kanuniden 30 yıl sonra ilk kez ordu başında savaşa çıkmış Haçova Meydan Savaşında büyük bir zafer kazanmıştır. Haçova Meydan Savaşı Osmanlı Devleti’nin batı da kazandığı son meydan savaşıdır. III. Mehmed devrinde Kanije Kalesi’ni müdafaa eden Tiryaki Hasan Paşa kale de 9000 kişilik mevcut yeniçerilerle 150.000 kişilik Haçlı ordusunu bozguna uğratarak büyük bir zafer kazanmıştır.

III. Mehmed’in oğlu Şehzade Mahmud yeniçeriler tarafından sevildiği için tahta layık görülüyordu ancak III. Mehmed bu durumdan rahatsız olarak bazı tarihçilerin iddiasına göre de Safiye Sultan’ın entrikaları ile sarayın koridorlarında Şehzade Mahmud’u idam ettirerek Osmanlı tarihinde en çok şehzade katleden padişah olarak tarih geçmiştir. III. Mehmed 1603 yılında kalbindeki rahatsızlık sebebi ile hayatını kaybetmiştir. Yerine oğlu I. Ahmed tahta çıkmıştır.

III. Mehmed Dönemi Kronolojisi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kişiliği

III. Mehmed Osmanlı padişahları içerisinde halkın en çok nefret ettiği padişahtır bunun sebebi tahta çıkar çıkmaz ilk iş olarak 19 kardeşini katletmesi sonra da en son oğlu Şehzade Mahmud’u öldürtmesidir. Şehzade Mahmud hem yeniçeriler hem de halk tarafından sevilen geleceği parlak bir şehzade idi. III. Mehmed Osmanlı padişahları içinde sancağa çıkan en son şehzade olmuştur. V. Mehmed Reşad Osmanlı tahtına çıktığında önceki padişahların kabrini ziyaret etmiş fakat III. Mehmed’in 19 kardeşini öldürmesi ve bunların çoğunun bebek ve çocuk yaşta olması sebebiyle ben çocuk katili birinin mezarını ziyaret etmem diyerek cevap vermiştir.

Eşleri

  • Handan Valide Sultan
  • Valide Sultan
  • Mahpeyker

Çocukları

  • Şehzade Selim 
  • Şehzade Cihangir
  • Şehzade Mahmud  Babası III. Mehmed ‘in emri ile 7 Haziran 1603’te boğduruldu
  • I. Ahmed
  • I. Mustafa

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu