KimdirTarih

I. Mustafa Kimdir?

III. Mehmed’in oğlu Osmanlı Devletinin 15. padişahı olan I. Mustafa’nın hayatı hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

I. Mustafa Kimdir,I. Mustafa’nın Hayatı, I. Mustafa dönemi önemi ve I. Mustafa hakkında daha fazla bilgiye bu makaleden sahip olabilirsiniz.

Doğum Tarihi :1592

Doğum Yeri:  Manisa

Baba Adı: III. Mehmed

Anne Adı: Handân Hatun

Ölüm Tarihi: 1639

Öldüğü Yer: İstanbul

1. Saltanat Süresi: 1617 – 1618

2. Saltanat Süresi: 1622 – 1623

Kabri: İstanbul (Ayasofya Cami Yanındadır.)

Hayatı

I. Mustafa, III. Mehmed‘in oğlu olarak babasının sancak beyliği yaptığı Manisa da 1591 yılında doğdu. Annesinin kim olduğuna dair kaynaklar da kesin bir bilgi yoktur. Babası III. Mehmed’in tahta çıktığı gün 19 kardeşinin idam emrini vermesi ve bunların çoğunun çocuk yaşta olması, babasının saltanatının son demlerinde ağabeyi Şehzade Mahmud’un saray entrikaları sonucu öldürülmesi, ağabeyi I. Ahmed’in tahta çıktıktan sonra kardeşini öldürteceği konusundaki dedikodular ve kafese kapatılması psikolojisi bozulmuş, akli dengesini kaybetmiş ve hayatı boyunca öldürülme korkusu ile yaşamıştır.

Ağabeyi I. Ahmed tahta çıktıktan sonra kardeşi Şehzade Mustafayı öldürtmemiş ve Şehzade Katli Yasasını kaldırmıştır bunun yerine Ekber ve Erşed sistemini getirmiştir. Yani en büyük ve akıllı şehzadenin tahta çıkma usulü Şehzadeliğinde öldürülme ihtimali ortadan kalkmasına rağmen saray da kafese kapatılması nedeni ile ruhsal sorunlar yaşamıştır. Ağabeyi I. Ahmed 1617 yılında vefat edince ekber şehzade olarak tahta çıktı. Ancak akli dengesinin bozuk olduğu anlaşılınca üç aylık saltanatının ardından 1618 yılı başlarında tahttan indirilerek tekrar kafese kapatıldı.

Yerine ekber şehzade olan yeğeni II. Osman tahta çıkarıldı. II. Osman da 1622 yılında yeniçerilerin çıkardığı ayaklanma sonucu tahttan indirilip Yedikule zindanlarına kapatılınca tekrar tahta çıkarıldı. I. Mustafayı ikinci defa tahta çıkaranlar onun deli olmayıp ermiş olduğunu iddia ederek saltanatına meşruluk kazandırmaya çalıştılar. İkinci saltanat dönemi yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. II. Osman Yedikule zindanlarında öldürülünce II. Osman taraftarları ayaklandı. Bunun üzerine Veziriazam Kara Davud Paşa I. Mustafa’nın emri ile idam edildi ancak bu bile isyanı durdurmaya yetmedi.

Şeyhülislam Yahya Efendi’nin fetvası ile I. Mustafa 1623 yılında ikinci kez tahttan indirildi  ve yerine hanedanın en kıdemli şehzadesi IV. Murad tahta çıkarıldı ve I. Mustafa tekrar kafese kapatıldı. I. Mustafa’nın balıklara altın dağıttığı ve saray hazinesini boşa sarf ettiğini söyleyen bir çok kaynak mevcuttur. I. Mustafa 1639 yılında bazı kaynaklara göre kalp krizi geçirerek bazı kaynaklara göre de IV. Murad’ın emri ile idam edilerek öldürülmüştür. I. Mustafa’nın eşi ve çocukları olmamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu