Rehberlik

Verimli Ders Çalışma Yöntemi

Verimli ders çalışma yöntemi, verimli ve etkili ders çalışma öğrencinin başarıya yürüdüğü yolda hedefine ulaşmasında yardımcı olacak en önemli faktörlerden biridir. Her öğrenci demek, farklı ve değişik çalışma tekniği demektir bundan dolayı her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşması için çalışma yönteminin de farklı olacağını belirtmek isterim.

Bu makalemizde ise genel olarak kullanabileceğiniz etkili ve verimli ders çalışma yöntemi hakkında bilgi vermektedir.

Verimli Ders Çalışma Yöntemi için Gerekenler

Verimli ders çalışmak için en temel yol öğrencinin kendisine uygun olarak bir çalışma planı hazırlamasıdır. Asla günümü hep derse vereyim demeyin az ve verimli çalışın kendinizi yarın matematik, tarih, coğrafya ve felsefeden bu konuları bitirip bu kadar soru çözeceğim ve bunu belirledikten sonra tek yapmanız gereken futbolu seviyorsanız futbol oynayın yada müzik dinleyin ve buna ayırdığınız sürenin sonuna geldiyseniz bırakıp derse dönmeyi ihmal etmeyin.

Öğrencinin ders çalıştığı ortamda ders kitabı ve dersle ilgi araçlar bulunmalıdır bir başka anlatımla öğrenci gerekli olduğunda bunlara ulaşmak için boşuna zaman kaybetmemelidir.

Öncelikle ortamın iyi havalandırılmış yeterince aydınlık ve normal sıcaklıkta olması gerekir. Mümkünse öğrencinin kendine ait bir odası olmalıdır. Bu ortamı sağladıktan sonra belirlemiş olduğunuz konuyu ve soruları bitirmeden saat kaç olursa olsun ihmal etmeden bitirin bunu zamanla yaparak hem ders çalışmaya olan hevesiniz artacak hem de konuları kavrama ve yorumlama gücünüz artacaktır.

Verimli Ders Çalışma Nedir?

Belki kendinize özel odanız olmayabilir benimde yoktu, ancak başarabilmek için kendimize ortam ve zaman ayarlamamız gerekli kendimden bahsedeyim. ”Ben 7 kardeşim 2 odalı evde büyüdüm ancak asla şikayet etmedim gündüzleri kalabalık olduğundan yakın kütüphanelere gider orada konu çalışır ve not tutardım daha sonra eve gider saat 12’e kadar dinlenir herkes uyuduktan sonra ders çalışmaya başlardım sabahlara kadar” size diyeceğim o ki asla vazgeçmeyin şartlar ne olursa olsun şuan anlattığım evden 3 üniversite mezunu var yaparım dedikten sonra asla size engel olacak bir şey yoktur olsa dahi o engel sadece siz yani kendinize engel olacaksınızdır.

Sevgili Öğrenci okurlarım bu dediklerimi yabana atmayıp uygularsanız zamanla sizde değişimi fark edeceksiniz.

  • Birkaç Basamak Halinde Özetlersek
  • Çalıştınız konuyu kendinize ilginçleştirip öyle çalışın.
  • Zamanınızı iyi planlayın.
  • 30 ile 50 dakika arası ders çalışmaya gayret gösterin daha verim alabilmeniz için.
  • Kendinize ders çalışmak için uygun bir ortam bulun.
  • Kendinize renkli kalem kullanarak renkli kağıtlar ile not kartları oluşturun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu