Rehberlik

Üniversite Bölümleri Hakkında Bilgi

Hayatımızı değiştiren, yıllar boyunca emeklerimizin karşılığını aldığımız üniversite sınavı nedir? Bu konu hakkında, en çok sorulan sorular nelerdir? Neden Üniversite sınavına hazırlanmalıyım? Üniversiteyi  kaç yıllık okumalıyım? Kimler Üniversite sınavına girebilir? Üniversitede Hangi Bölümü seçmeliyim? Üniversiteye Hazırlanırken hangi konulara çalışmalıyım?. İşte; Üniversite bölümleri hakkında bilgi

Üniversite Sınavı nedir?

Üniversite sınavı, eğitim hayatımız boyunca çalışıp, emek verip bu emeklerin meyvesini topladığımız bir sınavdır. Peki bu üniversite sınavı nasıl bir şeydir? YKS (Yüksek öğretime geçiş sınavı) olarak başvurulan, ilk oturumu TYT (Temel yeterlilik testi) olan ikinci oturumu ise AYT (Alan yeterlilik testi) olarak belirlenen bir sistemi mevcuttur. TYT’de barajı geçemediğiniz takdirde, AYT sınavına girmek mümkün değildir.

Neden Üniversite Sınavına Hazırlanmalıyım?

Üniversite sınavı, hayatımıza, ailemize, geleceğimize etki eden bir sınav. Farklı bir şehirde üniversite okuduğumuz zaman, bizim kültürümüzü, insanlara bakış açımızı, yeni yerler keşfetmeyi, yeni bilgiler öğrenerek hayatınıza farkındalık yaratmak için üniversite olmazsa olmazlardandır.

Mezun olduktan sonra bir meslek sahibi olduğunuz zaman artık kendi paranızı kazanıyor ve hayalinizdeki mesleği yapmanın neşesiyle yaşıyor olacaksınız. Bu yüzden üniversite sınavına hazırlanmak hayatımız için en doğru kararlardan biridir. Fakat üniversite sınavına son yıl değil eğitim hayatımız boyunca sürekli hazırlanmamız gerektir.

Üniversiteyi kaç yıllık okumalıyım?

Öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz bu sorunun en doğru cevabıdır. Çünkü hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez ve nereye gideceği belli olmaz. Sizler kendinize bir hedef belirlemeli ve bu hedef doğrultusunda hangi üniversiteye gideceğinizi ve kaç yıl okuyacağınızı düşünmelisiniz.

Türkiye’de en fazla üniversite öğrencisi bulunan iller nerelerdir?

  • İstanbul Öğrenci sayısı: 742.373
  • Ankara Öğrenci Sayısı:296.261
  • İzmir öğrenci sayısı:169.044
  • Konya öğrenci sayısı:134.500

Kimler üniversite sınavına girebilir?

Okumanın yaşı ve cinsiyeti yoktur. Eğitim derecesi üniversite için tamamlanan lise son sınıf öğrencilerinden sonra her yaş grubu başvurup girebilmektedir.

Üniversiteye Hazırlanırken hangi konulara çalışmalıyım?

Hedefinizi belirledikten sonra sayısal bir bölüm mü yoksa sözel bir bölüm mü tercih ettiğiniz belirlenir. Bu neticede Türkçe – Sosyal Bilgiler – Matematik – Fen bilgileri ilk sınavda mecbur olmakla birlikte muhakkak bu dersler hakkında bilginiz olmalıdır. 2. oturumda ise alanınız doğrultusun hangi bölümü tercih ettiyseniz o alanda çalışmak sizin için en doğrusu olacaktır.

Üniversite Bölümleri hakkında bilgi

Ülkemizde güncel olarak 206 adet üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde yaklaşık olarak 350 adet üniversite bölümü mevcuttur. Diğer bir açıdan düşünecek olursak insanların her hedefine uygun bir üniversite bölümü ülkemizde mevcuttur. Önemli olan gayret edip bu bölümleri kazanmaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu