NedirRehberlik

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek. E-Devlet’te askerlik durumlarını merak edip sorgulamak isteyen veya evlerine askerlik durumu ile ilgili tebligat alan bireyler “En yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir” yazısı ile karşılaşabilirler. Bireyler bundan önce; öğrencilik statüsü, kamudan ihraç edilme gibi durumlarda veya daha farklı sebeplerden dolayı “Tecil Erteleme” veya “Son Yoklamaya Tabi” gibi yazılarla karşılaşmışlardır.

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Yazısı

Eğer ki en yakın askerlik servisine başvurmanızı gerektiren bir yazı veya E-Devlet soruşturmasından alınan resmi bir tebligatla karşılaşırsanız bu durum askerliğinizin artık başlamış veya başlamaya hazır durumda olduğu anlamına gelmektedir. Fakat endişelenmenize gerek yok bu durum tabi ki hemen yarın gideceğiniz anlamına gelmiyor. Askerlik işlemlerinizin başladığı tarihten itibaren en erken 2 veya 3 ay içerisinde sizi askere çağıracaklardır. Tabi bu süreçte askerlik şubesine gitmezseniz eğer “kaçak” durumunda gözükeceksinizdir.

Askerlik kanununa göre, bireylerin 20 yaşından gün aldığı zaman askere gitmesi artık kanuni yasal bir zorunluluktur. Bu yasal zorunluluk ancak “askerlik tecili” yapıldığı takdirde ileri bir tarihe ertelenebilmektedir. Askerlik tecili için en çok başvurulan seçenek bireyin eğitimini sürdürülmesi halinde uzatılmaktadır. Askerlik tecili için eğitim durumunuzu uzatmanız halinde dikkat edeceğiniz tek bir koşul vardır. Bu koşul, aldığınız eğitimin sona ermesiyle beraber “mezun” konumunda gözükeceğiniz için askerlik tecilinin tekrardan ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Askerliği Erteletmek İçin Neler Yapılabilir

  • Askerlik tecil durumu ; bireylerin isteğe bağlı lise, açık lise, ön lisans veya lisans eğitimlerini sürdürmeleri veya uzatmaları takdirde geçerli hale gelmektedir. Fakat bu seçenek ancak 29 yaşınıza kadar size yardımcı olabilir. 29 yaşından önce mezun olmanız durumunda öğrenciliğiniz biterse eğer askerlik şubesinden askere çağırılmak üzere davet alabilirsiniz. 
  • Doktora ve yüksek lisans eğitim süresi boyunca öğrenci durumundaki bireyler en geç 33 yaşına kadar askerlik durumunu erteleyebilmektedirler. 
  • Lisansı bulunan lisanslı sporcular için ise askerlik tecil işlemleri en geç 33 yaşına kadar geçerlidir.
  • Üniversiteler bünyesinde bilimsel alanda çalışma yapan bireyler için ise askerlik tecil işlemleri en geç 36 yaşına kadar geçerlidir.
  • Boy ve vücut kitle endeksinde beklenen sınırı aşması durumunda veya başka ciddi bir rahatsızlığı bulunan askerlik yapmasına engel olabilecek durumdaki adayların da askerliği tecil edilebilmektedir. Fakat bu durum için ilk önce bir doktor kontrolünden geçmek zorundasınız. Bu durumda askerlik teciliniz ancak doktorun kilonuzun durumu hakkında vereceği rapora ve karar göre geçerli hale gelmektedir.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur, Hangi İşlemler Başlatılır

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı askerlik tecil durumunuzu ertelerseniz ve askeri birliğe gitmeyip durumunuz hakkında bilgi vermezseniz bu durumda askerlik şubesi sizinle ilgili gerekli işlemleri başlatacaktır. 

  • Bakaya kalan asker adayları, askerlik şubesinin belirleyeceği para cezasını ödemekle mükelleftirler. Para cezası ödendiği takdirde askerlik işlemleri duruma göre başlatılabilir fakat asker adayı hem bu belirlenen para cezasını ödemeyip hem de askerlik şubesine gitmezse, gerekli şube asker adayı için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilir. Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu durumda aday için arama kararı çıkartarak yakalanma emri verir. Adayın kendisi teslim olursa gerekli para cezası ödendiği takdirde askerlik işlemleri tekrardan başlatılarak bir sonraki celp dönemi için aktif duruma gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. E-devletten bana bu uyarı geldi. Hiçbir şekilde yoklamayı e-devletten başlatamadım ancak şubeye girince sıra bana gelir gelmez oradaki yetkililerin yardımı olmaksızın e-devletten yapabildim. Sorum şu bu uyarının yanlışlıkla gelmesi veya e-devletteki bir hatadan ötürü yoklamayı başlatamamam mümkün mü ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu