Rehberlik

Üniversite Bölümümüzü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Üniversite Bölümümüzü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herkese merhaba. Ben de kısa bir süre önce meslek seçimi sorusuyla karşılaştığım için bunun ne kadar zor bir seçim olduğunu biliyorum. Bu nedenle yaşadıklarımdan çıkardığım sonucu sizinle paylaşmak istedim. Şunu belirtmeliyim ki bu yazı daha çok üniversite sınavı dönemi öğrencilerine yönelik yazılmış bir yazıdır.

Herkes günün birinde bu soruyla karşılaşacak. Eminim çocukluğunuzdan beri sizi bir mesleğe yönlendiren insanlar olmuştur  ama çoğumuz bu tavsiyeleri kulak arkası etmiştir. Çünkü bıçak kemiğe dayanmadan çoğumuza ‘’dank’’ etmeyecektir. Ben de bunlardan biri olarak bu seçimi yaparken çok zorlandım. Peki sonuca nasıl ulaştım?

Mesleğinizi seçerken temel olarak ele almamız gereken 3 unsur var;

  • Hedefler
  • Realiteler
  • Yapabilecekleriniz

Hedefinizi belirleyin!. Eğer sınav dönemine gelmiş biriyseniz bu lafı bir çok defa duymuşsunuzdur. Peki hedef nasıl belirlenir. 2. ve 3. Unsurlar burada çok önemli. Herkes iyi bir hayat yaşamak için iyi bir getirisi olan mesleğe yönlenmek ister. Asıl nokta şu ki iş hayatında kendi getirini kendin belirlersin. Yapabileceklerinizden kasıt senin nasıl bir öğrenci olduğundur.

Her ne kadar başarı göreceli bir kavram olsa da mevcut sistemimizde başarı sınav sonuçlarınıza göre belirlenir. Eğer sınav sonuçlarınıza göre başarısızsanız. Doktor, Pilot olacağım derseniz bu gerçek dışı olur ve gerçek dışı hiçbir şey hedef olamaz. Yazının başında dediğim gibi bu söylediğim üniversite sınavı dönemi öğrencileri baz alınarak yazılmıştır eğer siz erkenden bu seçimi yapmak için buradaysanız hedefinizi belirleyin çalışın ve yapın.

Yapabilecekleriniz kısmı burada devreye giriyor.Kendinizi tanıyın, ben bu mesleği yaparım ve çalışıp kazanabilirim.Bunu diyebildiğiniz meslekleri hedeflemeniz sizin için çok daha sağlıklı olur. Bunu yaparken kendinizi o mesleğin içine koyun.Meslekleri araştırın,günlük yaşantının nasıl olabileceğini öğrenin ve kendinize sorun, ben bu meslekte mutlu olabilir miyim?. Hayattaki en önemli hedefiniz mutlu olmak olsun.

Realiteler kısmı ki bana göre en önemli kısımdır.Belli bir yaşa geldiniz,bir çok meslek erbabı insan tanıyorsunuz.

Ailenizdeki en yakın meslekleri araştırın. Babanızın, annenizin, dayınızın, halanızın. En yakınınızdan feyz alarak edindiğiniz mesleki bilgiler sizin çok işinize yarayacaktır. Eğer kafanızda bir hedef yoksa sizin için büyük bir kapı açacaktır. Babamın mesleğinden dolayı ülkeyi dolaştım, bir yerde uzun süre kalamadığımdan dolayı meslekleri çok iyi tanıyamadım şimdi düşündüğümde zorlanmamın en önemli sebebi buydu.

Kısacası, kendinizi tanıyın, meslekleri tanıyın, yapabileceklerinizi ölçün ve mutlu olun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu