Rehberlik

Yaz Tatili Çalışma Programı

Uzun zaman boyunca çalışarak, yorularak beklediğimiz yaz tatili gelince gerçekten de mutluluk getiriyor yanında. Fakat bu mutluluğa ve rehavete kapılmak yerine kimi zaman çalışmalarımıza devam etmemiz gerekebilir. Hedeflerimiz doğrultusunda isteklerimizin gerçekleşmesi için çalışmamız gerekiyorsa yaz ayını bu çalışmalar için gayet verimli kullanabilme şansına sahibiz.

Esasen yaz tatili bizlere çalışmak için çok güzel ortam sunabilir, çünkü yıl içindeki dertlerimiz ve uğraşmak zorunda olduğumuz şeylerle artık uğraşmamız gerekmediğinden bizleri engelleyebilecek pek az şey vardır yaz aylarında. Peki yaz tatilinde çalışma programı yaparken ne gibi unsurları göz önünde bulundurmalıyız? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebileceği gibi bazı standart uygulamalar da vardır. Bu standartlardan en önemlileri disiplin ve sürekliliğin korunması, kararlılık ve bir hedef seçilmesi diyebiliriz.

Yaz tatilinde çalışmak yıl içinde yapılan çalışmalara göre çok daha farklı hedefler gerektirebilir. Örneğin yaz tatilinde yıl içinde öğrenilenler tekrarlanabilir, zira yıl içinde öğrenilenlerin unutulmaması gibi bir hedef koyulduysa tekrar yapmak yoluyla bu hedefte başarı sağlanabilir. Bir başka örnek olarak da diğer öğrenim sürecine hazırlık yapmak hedefi ile gelecek konulara bir bakış atılarak bu hedef uğrunda çalışmalar yapılabilir. Yani bu konuda en önemli nokta hedef belirlenmesidir. Öncelikle kendiniz hakkında ne konuda eksiğiniz olduğunu, ne konularda daha da iyi olmanız gerektiğini belirlemeli ve bu noktada kendinize bir hedef koymalısınız.

Hedef koyma sürecinin ardından kararlılık çok önemli bir etkendir yaz tatili programının başarıya ulaşmasında. Kararlı ve disiplinli olmanız size kesinlikle büyük kazançlar elde etme şansını verecektir. Hedefiniz doğrultusunda hazırlayacağınız programınıza uymak ne kadar güç gelse de kendinizi sıkmalı ve hazırladığınız programdan ödün vermemelisiniz.

Yaz Tatili Çalışma Programı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Program hazırlarken yaz tatilinde olduğunuzu unutmamalı ve çok fazla kendinize yüklenmeden gerektiği ölçüde ağır bir program yapmalı kendinize uygun ve yapabileceğiniz tipte programlar hazırlamalısınız. Hem eğlenmeli hem dinlenmeli hem de çalışmanıza devam etmelisiniz. Bu yüzden de yapacağınız programın orta ölçekli yük getiren bir program olmasında büyük fayda vardır. Haftanın her günü çalışmak tabii ki çok yararlı olacaktır, fakat bunu gerçekleştirmek zordur. Bunun yerine haftanın belli günleri çalışarak belli günlerini boş bırakmak ve o boş günleri yarımşar saatlik ufak tekrarlarla geçirmek çok mantıklı bir hareket olacaktır. Gün bazında incelersek de bir gün içinde kendinize çok yüklenmemeli yeterince çalışmalısınız. Yaz ayları için bir güne 5 – 6 saatlik çalışmalar koymak biraz uçuk ve imakansız sayılabilecek türde hedef olacaktır. Kendinizi yormadan ve yapabileceğinize inandığınız kadar saat çalışma hedefi koymalısınız kendinize.

Her şeye rağmen tatilde bile olsanız, yapmanız gereken kimi çalışmalar sizleri çok güzel bir şekilde körükleyecek ve başarıya daha yatkın ve yakın hale getirecektir. Tekrar belirtmek gerekirse yaz tatilinde olunduğu unutulmadan gerektiği ölçüde bir program yapmak ve bu programı hedeflediğiniz şeyler dahilinde hazırlayarak bir sonuca bağlamak çok ama çok büyük önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu