Rehberlik

Tıp Fakültesini Kazanmak İçin 5 Altın Kural

Tıp Fakültesini Kazanmak İçin 5 Altın Kural

Tıp fakültesini kazanmak isteyen şu an milyonlarca genç arkadaşımız var. Ve yeni nesilde özenerek şu an mesleğini şekillendiriyor ve yine bir kısmı abi ve ablalarından görerek tıp fakültesi istiyor. Peki bu tıp fakültesi deniyor ama neden herkes kazanamıyor?Neden bu kadar az kişi giriyor ya da okullardan az kişi çıkıyor.

Konuyu Tam Anlamıyla Öğrenin

Bir çok kişi daha konuları tam anlamıyla öğrenmeden soru çözmeye kalkışıyor. Yahu konuyu daha tam olarak bilmeden soru çözmenin mantığı nedir? Bazı arkadaşlar da soru çöze çöze konuyu anlarım diyor ama kendi kendini kandırmaktan öteye gitmiyor. Öncelikle testlerde, sınavlarda ve en önemlisi üniversite sınavlarında başarılı olmak için konuları tam anlamıyla öğrenmek durumundasınız. En ufak bir eksik bile karşınıza çıkar ve size engel oluşturur.

Bol Bol Tekrar Yapın?

Konuyu tam anlamıyla öğrendiniz. İş tamamlandı sanmayın. Unutmayın ki sizler de insansınız ve konuları er ya da geç unutmanız normal. Bu yüzden haftada bir ya da 3-4 güne bir mini tekrarlar yaparak zihin cimnastiği yapabilirsiniz. Böylece konuların unutulma süresini uzatırsınız.

Deneme Sınavlarına Girin

Deneme sınavların sizlerin kendinizi denemeniz için yapılmış olan testlerdir. Yani sınavlara girerek konu eksiklerinizi belirleyebilir ve bu sayede o konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Bildiğiniz konulara uzunca zaman ayıracağınıza deneme sınavlarındaki cevap belgesinde yazan yapamadığınız ya da başarısız olduğunuz konuyu bularak o konu üzerinde bir program oluşturmalısınız.

Tek Bir Kaynak Kitaba Bağımlı Kalmayın

Öğrencilerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi,sadece bir kaynak üzerinde yoğunlaşmalar. Yani tek bir kitap alınıyor ve o kitap üzerinden çalışılıyor. Halbuki başka kitaplarda farklı soru şekilleri var ve belki o kitapta anlamadığınız konuyu diğer kitaplar daha iyi anlatıyor.

Planlı Çalışın

Hayatınızı planlayın. Yani sizlere gidipte saat 12:00′de yemek yiyeceksin,  İşte efendim saat 15:45′te kitap okuyacaksın. Tarzı program yapın demiyoruz. Zaten isteseniz de uyamazsınız ancak çalışırken kendinize program yaparsanız hedefinize daha da yaklaşırsınız. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu