Tarih

Sultan İbrahim Dönemi Kronolojisi

Sultan İbrahim döneminde yaşanan olayları kronolojik bir sıra içinde siz değerli okuyucularımız için derledik

Sultan İbrahim Dönemi Kronolojisi; Sultan İbrahim döneminde yaşanan olayları öğrenmeniz ve yapacağınız araştırmalarınızda sizlere kolaylık sağlamak amacıyla bu çalışmayı hazırladık. Çalışmamızı hazırlamadan önce doğru bilgi verebilmek için alanında uzmanlaşmış tarihçi, araştırmacı ve yazarların çalışmalarından ve görüşlerinden faydalanmayı da ihmal etmedik. 

Sultan İbrahim Dönemi Kronolojisi

1640 Sultan İbrahim Osmanlı tahtına cülus etti. İstanbul da büyük bir yangın çıktı.

1641 Emirgüne Yusuf Han Sultan İbrahim’in emri ile idam edildi.

1642 Şehzade Mehmet ve Şehzade Süleyman dünyaya geldi. Azak Kalesi geri alındı.

1643 Şehzade Ahmet dünyaya geldi.

1644  Sadrazam Kemankeş Kara Mustafa Paşa idam edildi ve yerine Sultanzade Mehmet Paşa veziriazamlığa atandı.

1645 Venediklilere karşı Osmanlı Donanması Girit Seferine çıktı. Osmanlı Donanması  Navarin’e ulaştı. Girit’e asker çıkarıldı. Payitahtta büyük bir yangın çıktı. Hanya Kalesi Osmanlı kuvvetlerine teslim oldu. Veziriazam Sultanzade Mehmet Paşa’nın azledilmesi üzerine sadaret makamına Defterdar Salih Paşa tayin edildi.

1646 Kisamon Osmanlı kuvvetlerince ele geçirildi.  Deli Hüseyin Paşa Retimo – Resmon’u ele geçirdi. Venedikliler Bozca Ada’ya asker sevk etti. Suda kuşatma altına alındı.

1647 Veziriazam Salih Paşa idam edildi bunun üzerine Kara Mustafa Paşa göreve getirildi ise de kısa süre de o da azledildi ve yerine Şehri Ahmet Paşa sadarete getirildi.

1648 Veziriazam Ahmet Paşa önce azledildi sonra da idam edildi. Mevlevi Sofu Mehmet Paşa sadarete getirildi. Kandiye kuşatmasında düşman saldırıları bertaraf edildi. Sivas Valisi isyan etti fakat isyan uzun süre devam etmedi ve Sivas valisi öldürüldü. Venedik Donanması Çanakkale Boğazını abluka altına aldı. İstanbul da büyük bir zelzele meydana geldi. Kaptan-ı Derya Mehmet Paşa idam edildi. Sultan İbrahim tahttan indirildi ve yerine oğlu IV. Mehmed tahta çıkarıldı. Kısa süre sonra da Sultan İbrahim öldürüldü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu