Rehberlik

Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sıcak havalarda birçok kişinin beslenme alışkanlıkları değişiyor. Kimi zayıflamak için, kimi ise sıcak havalarda bir şey yiyemediği için beslenme alışkanlıkları değişiyor. Havaların iyice ısınması ile birlikte kilo verme isteği ön plana çıkıyor. Çoğu insansa yemek yememesini sıcak havalara bağlıyor. Ancak uzmanlar sıcak havalarda ani kilo vermenin zararlı olduğunu açıklıyor. Kilonun aniden değil, yavaş yavaş sağlıklı biçimde verilmesi gerektiğini vurguluyor.

En önemli konu yeterli ve dengeli beslenmedir. Kişi düzenli beslenemediğini de var olan birtakım sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle yeteri kadar sıvı alınması gerekiyor.

Yani kişi günde en az iki litre su içmeye özen göstermelidir. Bitki çayları, ayran, süt, taze sıkılmış meyve sularıyla da sıvı ihtiyacı karşılanabilir. Ancak asitli ve gazlı içecekleri tüketmemeye özen göstermelisiniz. Fakat hiçbir içecek suyun yerini tutmaz. Bu nedenle her fırsatta su içmeye özen gösterilmelidir.

Sıcak havalarda hafif yemekler tercih edilmeli, kızartma vb. aşırı yağlı gıdalar yerine taze sebze yemekleri tercih edilmelidir. Öğün aralarında meyve yemeyi de unutmamak gerek. Sıcak havalarda zayıflamak istiyorsanız bol bol hareket etmeniz gerekir. Yenilen yemek azaltılıp hareket çoğaltılmalıdır. Yemekten önce su içmek metabolizmanın hızlanmasına neden olur. Bu yüzden yemeklerden önce su içmeyi unutmayın.

Akşam yemeklerine bir kase çorba içerek başlayın. Tabi ki mevsim salatasını da unutmamak gerek. Bol bol yağsız ve limonlu salata tüketmekte fayda vardır. Akşam yemekleriniz bir porsiyondan fazla olmasın. Hafif yemekleri tercih etmeyi de ihmal etmeyin. Düzenli olarak 3 öğün yemek yemeye özen gösterin.

Az ve sık yemek yemeli, öğün aralarında meyve, salata gibi hafif besinleri tüketmelisiniz. Zayıflamak isteyen kişiler hamur işlerinden, tatlılardan, yağlı yemeklerden ve kızartmalardan uzak durmalıdır. Yemenin yanında uyku düzeni de zayıflamada etkilidir. Düzenli olarak en fazla 8 saat uykunuzu uyuyun. Et ürünlerini, tavuk eti, ızgara ve çok balık tüketmeye çalışın. Aldığınız sebze ve meyveleri bol su ile yıkamaya özen gösterin. Ayaküstü yemek yemekten kaçının ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu