Rehberlik

10 Adımda Ödev Yapma Alışkanlığı Kazanma

Ders çalışmak istemeyen çocuklar, hem öğretmenlerimizin hem de velilerimizin bir türlü öğrencileri ödev yapmayı aşılayamadığı bir konudur. Bazen çocuklara tüm imkanları sağladığımız halde çalışmıyorlar; bunun nedeni ne olabilir, neden çocuklar ders çalışmamak için çaba harcıyorlar. Ya da biz veliler mi çocuğumuzun ne istediğini bilmiyoruz. Bu sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz. Öncelikle her çocuğun istediğini yapmak onun ders çalışacağı anlamına gelmez bu yüzden siz değerli veliler ve öğretmenlerimiz için 10 adımda  ödev yapma alışkanlığı kazanma hakkında rehberlik hocalarımızın vermiş olduğu tavsiyeleri sizler için listeledik. İşte 10 Adımda Ödev Yapma Alışkanlığı Kazanma;

10 Adımda Ödev Yapma Alışkanlığı Kazanma

  • Öncelikle Çocuğunuza oyun ve eğlenmesi için zaman tanıyın. Zaman tanıyın ancak o zamanı telefon, tablet ve bilgisayar başında geçirmesine izin vermeyin. Bu zamanı arkadaşlarıyla geçirmesini ve eğlenmesini sağlayınız.
  • Çocuğumuzun neden ödev yapmadığını ona kızgın bir şekilde değilde, samimi ve güler yüzle sorun. Belki yapmak istiyor ancak dersi anlamadığından ve bilmediğinden kaynaklanabilir. Şayet bu dediklerimizden biri ise sorun lütfen çocuğunuza sert davranıp korkutmayın bunun yerine ödevinde yardımcı olun yada bilen birinden yardım isteyin.
  • Kimi velilerimiz çocuğumuz küçük deyip ev ödevleri kendileri yapmakta bu çocuğun ilerde de ödev yapmamasını doğrudan etkileyecektir. Sizlere yapmayın demiyoruz sadece çocuğunuzun yapamadığı ödevde farklı örnekler vererek daha iyi kavramasını sağlayıp onun yapmasını isteyin.
  • Çocuklarımız için çalışma saatleri belirleyelim. Bu saatler geç saatlerde olmasın en geç saat 21:00’da çocuklarımızın ödevini bitirmiş olup uyuması gerekmektedir. Bundan dolayı okuldan geldikten sonra veya akşam yemeğinden önce ödevlerini yapmasını isteyin.
  • Çocuklarımızı ödüllendirelim lütfen bu ödül telefon ve bilgisayar olmasın bunun yerine zihni açacak olan besinler olabilir ve oyun salonuna götürmek gibi ödüller belirleyiniz.
  • Sürekli çocuklarımıza ödevini yaptın mı sen, zaten senden bir şey olmaz gibi kırıcı laflarda bulunmayın. Bunun yerine oğlum veya kızım ödevini yaptın mı, neden yapamadın gel beraber bakalım diye yaklaşım gösterelim.
  • Çocuklar bildiğiniz gibi büyüklerini örnek alırlar bu yüzden velilerimize bu konuda önemli pay düşüyor. Siz işinize ne kadar önem veriyorsunuz. Çocuğunuza ne kadar örnek davranışta bulunabiliyorsunuz bunu öncelikle kendinize sormalısınız.
  • Çocuklarımıza okumayı da aşılamayı unutmayınız. Günde en az 20 sayfa kitap okutalım ve okuyalım. Her bir kitap sonunda ödüllendirelim çocuğumuzu zamanla kitap okuma alışkanlığı ödev yapma azmini de tetikleyecektir.
  • Çocuğumuza ödev yapmayı sevdirelim yani ödev yaparken sıkılarak değilde severek yapmasını aşılamalıyız.
  • Son olarak da sizlere önerimiz asla çocuğa şiddet uygulamayın. Eğer bu dediklerimizi yapamaz çocuğa ödev alışkanlığı kazandıramaz iseniz lütfen bir rehberlik hocasından destek alınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu