Rehberlik

Çocuklarda Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon yalnızca yetişkinlerde görülen bir durum değildir. Çocuklarda da depresyon görülebilir. Araştırmalar, çocukların belli dönemlerde depresyona girebildiğini ortaya çıkarmıştır. Depresyon belirtileri görüldüğü anda hafife alınmamalı derhal tedavi yoluna gidilmelidir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Depresyon hem çocuklarda, hem de bebeklerde ortaya çıkan bir durum olabilir. Çocuklarda depresyon belirtileri mutsuzluk, huysuzluk, düşük enerji ve iştahsızlık halleriyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca depresyon yaşayan çocukların okul ve sosyal hayata karşı ilgisizliği başlayabilir. Depresyon yaşayan çocuklarda bu okula karşı ilgisizlik durumuna bağlı olarak notlarında ciddi anlamda düşüşler yaşanabilir. Aileler bu durumu fark etmeyip çocuğa yanlış yaklaşımlar sergilerlerse durum daha karmaşık, içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu yüzden çocukta depresyon daha da tetiklenir. Ebeveynler bu konuda bilinçli davranmalılar ki bir an önce bu durum atlatılsın.

Çocuklarda depresyon rahatsızlığı tedavi edilmezse, daha ağır sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden psikologlar, aileleri bu konuda tedaviye teşvik etmektedirler. Günümüzde okul öncesinde, okul döneminde ve ergenlik döneminde sıkça çocuk depresyonlarının olduğu bilinmektedir. Özellikle bu depresyonların ergenlik döneminde daha çok arttığı bilinir. Bu durum tedavi edilmezse, tam da çocuğun karakterinin oturmaya başladığı şekillendiği bu dönemde ciddi kişilik bozukluklarına neden olabilir. Çocuğa bu dönemde yeniden pozitif bakış açısı ve uyum kazandırılmalıdır. Yoksa bu durum daha ağırlaşan bir duruma dönüşecek ve çocuğu günlük hayatında mutsuz edecektir.

Çocuklarda Depresyon Tedavisi

Çocuklarda depresyon tedavisi de aynı yetişkinlerde olduğu gibi tedavi edilir. Yani tedaviler konuşma terapisi ve ilaçlarladır. Psikolojik danışma merkezlerinde ayrıca çocuklar için psikoloji bölümü de kurulmuş durumdadır. Bu bölümler yalnızca çocuk psikolojisinde sorunları çözmeye yönelik çalışır. Gerek bu merkezlerden, gerekse rehber danışmanlardan, tedaviye yönelik bilgiler alınabilir.

Depresyon tedavisinde kullanılacak ilaçlar çocuklarda depresyon tedavisi konusuna göre oluşturulmuştur. Yani oldukça hafif ilaçlar olarak bilinen bu ilaçların, fazla yan etkisinin olduğunu söylemek yanlıştır. Danışma hizmeti ve ilaçlarla, çocukları destekleyici yönden psikolojik yardımla tedavi edilir. Tedavinin başarıyla sonuçlanma ihtimali çok yüksektir. Çocuklarda bu dönemlerde ortaya çıkan, değersizlik, yalnızlık hissi, içe kapanma, sık ağlama, her şeye olan ilgisizlik, huysuzluk vs. gibi hallerin çözümü bu tedavi şekilleriyle sağlanır.

Burada en önemli görev aileye düşmektedir. Tedaviye destek olarak çocuğun kafasını dağıtacak bir hobi edindirmek, okul durumu müsaitse keyif alacağı bir tatile çıkarmak, hayvanlardan hoşlanıyorsa eve bir hayvan almak tedavide etkili olacaktır. Yine bu dönemde unutmamak gerekir ki çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey ailesiyle beraber vakit geçirmektir. Kardeşlerinden ayrı ebeveynler çocuğa zaman ayırmalı asla onu suçlayıcı tutum sergilememelidirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu