Rehberlik

Çocuklara Kitap Nasıl Sevdirilir?

Çocuklara Kitap Nasıl Sevdirilir?

Özellikle çocukluk dönemlerinde kazanılması gereken kitap alışkanlığı çocukların gelişme dönemlerinde hayli etkili sonuçlar doğurmaktadır. Bu neden ile ebeveynleri tarafından doğru yönlendirilmesi gereken çocuklar kitap okumanın faydaları hayatlarının hemen her alanında hissedeceklerdir.

Çocuklar gelişme dönemlerinde keşfetmeye yoğun ilgi duyarlar. Alışkanlıklarını ise çocukluk dönemlerinde kazandıklarından özellikle de hayal dünyalarını geliştirip empati gücünü iyileştirme açısından hayli destek olmakta olan kitaplar bir nevi hayatlarına yön verme süreçlerinde en büyük destekçileri olmaktadır.

Eğlenmek ve sürpriz çocukların doğalarında vardır. Ona küçük sürprizler ile nasıl okuma alışkanlığı kazandırabileceğinizi merak mı ediyorsunuz?  O halde yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler ışığında sizlerde fark edeceksiniz ki kitap okumaya başlayan çocuklarınızı davranışı, kişiliği ve olaylara bakış açısı yavaş yavaş şekillenecektir.

Kitap Okuma Alışkanlığı için Bir Ebeveynin Yapabilecekleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dünya oldukça küçülmüş ve herkes herkese ulaşır, erişir hale gelmiştir. Özellikle sosyal medyanın her yaştan kitleye hitap etmesi bir paylaşımı parmaklarımızın ucuna kadar getirmektedir.

Uzun süredir sosyal medyada aktifliğini sürdüren bir yazıyı sizin ile paylaşmak istiyorum. Bir baba çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmesi için bir takım vaatlerde bulunuyor. Kitap okumak için bu alternatifin yanlış olduğunu düşünen kesim olsa da küçük bir çocukta merak duygusunu harekete geçirdiğinden bu süreç hayli olumlu sonuçlar doğurmaktadır. İşte o harika paylaşım.

Çocuklar bu kitabı okumak için bir an evvel kitabı temin edecek ve ilk etapta wifi şifresine kavuşabilmek için kitabı hararetli bir şekilde okuyacaklardır. Daha sonra akıllarında sürekli dolaşan, turnanın gelin gittiği ilçenin adı olacağından yavaş yavaş kitaba odaklanmaya başlayacaktır. Atılan bu adım ve uyandırılan bu merak duygusu ile çocuklar için yeni bir serüven başlıyordur artık. Sizlerde çocuklarınıza bu tarz sürprizler hazırlayabilirsiniz.

Daha sonra onun ile konuşarak kitap okumanın amaçlarından bahsedebilirsiniz.  Bir kitabı okumanın bilgilenmek, başka insanlarının hayata bakış açılarını ve onların yaşamlarını daha iyi idrak edebilmek ve iç ile ilişki çatışmalarını anlamak adına kitap okumanın onları oldukça geliştireceğinden bahsedebilirsiniz. Sizlerde çocuklarınızın hayattaki kazanımlarını artırabilmek için onlar ile kitap alışverişi yapmalı ve okuduğu kitaplar ile hayatını nasıl zenginleştirdiğinin keyfini çıkarmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu