Rehberlik

Çocuklar için Kitap Önerileri

Kitap okumak her yaştaki insanı farklı yönleriyle geliştirmektedir. Bu yönüyle kitap okumanın faydaları saymakla bitmemektedir. Bu yüzden çocuğunuza daha küçük yaşta iken kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın çocuğun gelişimi üzerinde büyük bir önemi vardır.

Çocuğun zeka gelişimi önemli olduğu gibi çocuğun psikolojik gelişimi de çok önemlidir. Kitap okumanın çocuğun psikolojik açıdan gelişimine etkisi büyüktür.

İşte Okuduğu zaman çocuğunuzun psikolojik gelişmesine fayda sağlayacak kitaplar;

Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Küçük Prens

Küçük Prens kitabımızın yazarı Fransız bir savaş pilotu olan Antoine de Saint Exupéry’dir. Hikayemiz Sahra Çölü’ne düşen bir pilotun, Küçük Prens’le karşılaşmasını anlatmaktadır. Hikayede Küçük Prens gezegeninden ayrılıp, altı ayrı gezegeni gezmekte ve gezdikten sonra gördüklerini anlatmaktadır. Her gezegende farklı bir yaşam biçiminin eleştirisini yapmaktadır. Bu altı gezegen şu şekildedir; kralın gezegeni , sanatçının gezegeni, sarhoşun gezegeni, iş adamının gezegeni, fenercinin gezegeni ve coğrafyacının gezegeni. Her gezegenin sonunda “Şu büyükler, kesinlikle çok ama çok tuhaf insanlar” diyerek okuyanı düşünmeye sevk etmektedir. Bu kitap çocukların insan davranışlarına karşı eleştirel yönden bakarak çocuğun psikolojik açıdan gelişimini sağlamaktadır.

Değirmenler Vadisi

Değirmenler Vadisi kitabı makinelerin gelişmesiyle birlikte insanların nasıl hayal kurmayı unuttuğunu ve sadece hayal kurmayı unutmayan küçük bir terzi olan Anna’yı anlatmaktadır. Bu kitap teknolojinin ilerlemesi ile birlikte el emeği ve hayal kurmanın değerinin kalmadığını anlatan çocuğunuzu psikolojik olarak geliştirebilecek mükemmel bir kitaptır.

Nokta

Nokta kitabı resim yeteneği olmadığını sanan küçük kız Vashti’nin öğretmeni sayesinde bir kağıda bir nokta koyarak içindeki yetenekleri nasıl keşfettiğini alatmaktadır. Kitap, içindeki resimli anlatımlarıy sayesinde çocuğunuzun sıkılmadan severek okumasını sağlamaktadır Bu kitap bir çocuğun yeteneklerinin nasıl ortaya çıkarılabileceğini anlatan, çocuğunuzun kendisine güvenmesini sağlayarak çocuğun psikolojik açıdan gelişimine yardımcı olan harika bir kitaptır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu