Rehberlik

Çocuklar İçin En Uygun Spor Dalları

Çocuklar için en uygun spor dalları’ndan bahsetmeden önce şunu söylemek gerekir ki Spor, uzun ve sağlıklı bir hayatın kuşkusuz vazgeçilmez bir parçası. Yetişkinlikte olduğu kadar çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde de yaşın elverdiği ölçüde spor yapmak büyük bir önem teşkil ediyor. İnsan düzenli spor yapmaya ne kadar erken başlarsa sporun meyvelerinden o kadar azami oranda yararlanabilir. Elli yılı aşkın süredir spor üzerine yapılan araştırmalarda uzmanlar, sporla erken yaşta tanışan çocukların kendilerine güvendiklerini, akademik hayatlarında başarılı olduklarını ve hayatları boyunca sağlıklı kararlar verdiklerini kaydetti.

Çocuklar bir spor dalına yönlendirilirken ilk olarak bu spor dalıyla profesyonel olarak mı yoksa amatör olarak mı ilgileneceklerine karar verilmelidir. Bu tercihte tabii ki televizyon ekranında sık sık gösterilen futbol, basketbol, voleybol gibi spor dalları ön planda olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu tarz spor dalları emek ve zaman gerektirir. Bu yüzden çocuğunuz profesyonel anlamda ilgilenmedikçe büyük bir hevesle başladığı spor hobisinden ilerleyen yaşlarında vazgeçmek zorunda kalabilir. Bundan dolayı anne ve babalar, çocukları bir spor dalıyla ilgilenmek istediklerinde onların keyif almalarını önceleyerek yerinde bir seçim yapmaları konusunda onlara yardımcı olmalıdırlar. Çocukların seçtikleri spor, onların yaşına, cinsiyetine ve zihin ile beden durumlarına uygun olmalıdır.

2-3 Yaş Arası Çocuklar İçin Uygun Olan Dalları Nelerdir?

Bu yaş aralığındaki çocuklar yalnızca koşma, zıplama, hoplama tarzında egzersizler yapabilecek yeterliliğe sahiptirler. Bu yüzden, bu yaşlardaki çocuklar bir spor dalı edinmekten ise kardeşleri, arkadaşlarıyla birlikte spor niteliğinde oyunlar oynamalıdırlar. Evin bahçesinde özgürce koşmaları, dans etmeleri, parka gidip salıncakta sallanmaları ve ebeveynlerinin yanında havuzda oyun oynamaları önerilir.

4-6 Yaş Arası Çocuklar İçin Uygun Spor Dalları Nelerdir?

Çocuklar artık yavaş yavaş yüzmek, bisiklet sürmek gibi belirli sporlarla tanışmaya başlayabilirler. Çocuktan çocuğa farklılık gösterecek şekilde iki, üç ya da dört tekerlekli bisikletlere binmeyi öğrenebilirler. Ortalama altı yaşındaki bir çocukta artık bazı beceriler gelişmeye başlamıştır ve takım sporu için hazır hâle gelir. Bir yerlere tırmanmak gibi etkinliklerin kalp ve kas sağlığı açısından önemli bir yerinin olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Spor ilk adımda oyunmuş gibi görülmeli ve bu yaş aralığındaki bir çocuktan spor konusunda başarı beklenmemelidir.

7-10 Yaş Arası Çocuklar İçin Uygun Spor Dalları Nelerdir?

Artık futbol, basketbol, voleybol gibi teknik bilgi gerektiren takım sporlarını öğrenmeye hazır hâldedirler. Fakat unutulmamalıdır ki bu yaş aralığında çocukları yalnızca tek bir spora bağlamamak gerekir. Bütün hepsini deneyimleyip tatmalı, en çok hoşuna giden, yapmak istediği sporu seçmesinde çocuk özgür bırakılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu