Rehberlik

Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir?

Madde kullanan her bireyin bağımlı hale gelme riski vardır. Kullanımı emniyetli olan bir madde yoktur. Bağımlılık yapan birçok madde vardır. Eroin, esrar, kokain, bonzai, LSD, ketamin, metamfetamin ve bazı mantar türleri bağımlılık yapan maddeler arasında yer alır. Bunların yanı sıra esrarın kimyasal türevi olup ta rutin tetkiklerde tespit edilemeyen maddeler de bulunmaktadır.İşte; Bağımlılık yapan maddeler

Bağımlılık Yapan Maddeler Nelerdir?

Esrar

Kannabis adı verilen bir bitkiden elde edilen esrar, çok eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Dünyada en fazla kullanılan yasa dışı madde olan esrar, sigara, kafein ve alkolden sonra gelir. İçerisinde 400’den fazla kimyasal bulunan bu madde genellikle bitkinin kurutularak, küçük parçalar halinde sigaranın içine sarılarak içilmesi ile kullanılır.

Kokain

Güney Amerika’da kendiliğinden yetişen ve yerlilerce uyarıcı etkisinden yararlanmak için çiğnenen Erythroxylon coca adlı bitkiden elde edilen bir maddedir. 1880 yılında lokal anestezide kullanılan bu madde, 1914’de bağımlılık yapıcı etkileri ve yan etkileri bulunduğundan yasadışı olarak tanımlanmıştır. Kokain, hızlı bir şekilde etki gösterdiğinden bağımlılığı en yüksek olan maddedir.

Taş (Crack)

Kokainin türevi olan bu madde, kokainin hidroklorid formuna amonyak ya da sodyum bikarbonat ve su eklenmesi ile elde edilir. Bu madde etkisini çok hızlı gösterdiği için ilk kullanımdan sonra bağımlılık yapma riski çok yüksektir.

Eroin

Vücutta morfin gibi etki gösteren bir maddedir. 20’den fazla çeşidi klinik olarak kullanılmaktadır. Ancak, kötüye kullanıldığında en fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Afyondan morfin, morfinden de eroin elde edilir. İlk kullanımdan itibaren yüksek derecede bağımlılık riski oluşturur.

Ekstazi

Bu madde beyindeki tüm serotonin hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu sayede kişide zindelik, mutluluk ve rahatlık hissi oluşturur. Ağızdan alındıktan sonra 30-40 dakika içerisinde etkisini gösterir ve en az 3-4 saat sürer. Maddenin etkileri arasında, ritim bozukluğu, iştah kaybı, uykusuzluk, sertleşme sorunu, kısa hafıza kaybı ve göz bebeklerinde büyüme görülür.

Uçucu Maddeler

Bu maddeler değişik formlarda satılmaktadır. Temini kolay ve ucuz olduğu için kolayca ulaşılabilir ve bağımlılığa sebep olurlar. Yapışkanlarda kullanılan uçucular, tinerler, sprey boya, traş kremi ve aerosollerde kullanılan itici gazlar, sıvı yakıtlar bu guruba girmektedir.

Amfetamin

Ekstazi ve türevi maddeler ile diğer sentetik uyarıcılar bu gurubu oluşturmaktadır. Klinik olarak hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu maddenin uyarıcı ve keyif verici etkisi nedeniyle kötüye kullanılmaktadır. Bu maddenin etken olduğu ilaçlar kırmızı reçete ile satılmaktadır.

Metamfetamin

Bu maddenin etken olduğu ilaçlar şizofreni, obezite, ms hastalığı, narkolepsi, hiperaktivite, migren ve deniz tutması gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu madde genellikle ağızdan, enjeksiyon ile sigara şeklinde ya da buruna çekilerek kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu