Tarih

IV. Murad Dönemi Kronolojisi

IV. Murad Dönemi Kronolojisi adlı çalışmamızı hazırlamamızdaki amacımız IV. Murad devriyle ilgili olan olayları kronolojik bir sıra halinde siz değerli okuyucularımıza sunarak bu dönemle ilgili sizleri bilgi sahibi yapmak ve yapacağınız araştırmalar da sizlere kolaylık sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamızı hazırlamadan önce alanında uzmanlaşmış tarihçi,  yazar, araştırmacıların çalışmalarından faydalanarak sizlere daha doğru bir bilgi vermek amaçlanmıştır.

IV. Murad Dönemi Kronolojisi

 

1623  IV. Murad tahta çıktı.

1624 Bağdat Safevilerin eline geçti. Sadrazam Kemankeş Ali Paşa idam edildi ve yerine Çerkeş Mehmet Paşa getirildi.  Abaza Paşa isyanını bastırmak için Veziriazam Çerkeş Mehmet Paşa ordunun başında harekete geçti.  Celâli Abaza Paşa etkisiz hale getirildi.

1625   Sadrazam Çerkeş Mehmet Paşa Tokat öldü yerine  Hafız Ahmet Paşa’nın sadarete getirildi. Karadeniz de bulunan Kazak korsanlar etkisiz hale getirildi. Kara-Harman zaferi kazanıldı.  Osmanlı ordusu Bağdat’a ulaştı. Bağdat Kuşatma altına alındı. Osmanlı Devleti ile Safeviler arasında görüşmelere başlandı.

1626 Hafız Ahmed Paşa Bağdat kuşatmasında başarılı olamadan payitahta dönünce sadaretten alındı ve yerine Halil Paşa’nın tayin edildi. Erzurum Kalesi kuşatıldı fakat alınamayınca geri dönüldü.

1628 Halil Paşa sadaretten alınarak yerine Hüsrev Paşa göreve getirildi.  Veziriazam Hüsrev Paşa  Erzurum’u kuşatması üzerine Abaza Mehmet af dilemek sureti ile teslim oldu.

1629 Hemedan ve Bağdat üzerine sefere çıkıldı.

1630 Osmanlı Ordusu Musul’a  hareket etti. Mihriban ve Hamedan da Osmanlı ordusu zafer kazandı. Veziriazam Hüsrev Paşa Bağdat’a hareket etti. Bağdat’ın ikinci defa kuşatılmasına rağmen alınamadı.

1631 Veziriazam Hüsrev Paşa sadaretten alınarak sadaret makamı ikinci defa Hafız Ahmet Paşaya verildi.

1632 Hüsrev Paşa idam edildi. Yeniçeriler ve sipahiler saraya baskın yaparak padişahın en yakın adamlarından olan Veziriazam Hafız Paşa ayak divanında linç edilerek padişahın tahtına kan sıçradı. Topal Recep Paşa zorbaların isteği üzerine sadarete getirildi. Defterdar Mustafa Paşa, Yeniçeri Ağası Hasan Halife ve padişahın müsahibi Musa Melek Çelebi ihtilalciler tarafından linç edilerek öldürüldü. Askeri isyanlar da parmağı olduğu gerekçesi ile Veziriazam Topal Recep Paşa padişahın emri ile boğduruldu ve cesedi sarayın dışında bekleyen zorbaların önüne atıldı. Tabanıyassı Mehmet Paşa veziriazam oldu. IV. Murat idareyi ele alarak yönetim de etkin güç oldu.

1633 Payitahtta yangınlar çıkmaya başladı. Payitahtın bir bölümü harap oldu. Kahvehanelerin kapatıldı tütün, kahve ve içki içmek yasaklandı. IV. Murat’ın baskıcı yönetimi başladı. Yeniçeri ve Sipahiler içinde zorbalık yapanlar cezalandırıldı. Van Kalesi Safevi kuşatmasından kurtarıldı. Osmanlı Ordusu Halep’e girdi.

1634 Dördüncü Murat İznik Kadısını idam ettirdi. Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi önce sürgüne gönderildi ancak sürgün işi tamamlanmadan yolda idam edildi.  IV. Murat Lehistan’a Sefer düzenlemek için İstanbul üzerinden Edirne’ye hareket etti. Lehistan Hükümeti Osmanlı Devleti’nin şartlarını kabul ederek barış yapıldı. Şehzade Bayezid ve Şehzade Süleyman IV. Murad’ın emri ile idam edildi.

1635 Revan üzerine sefere çıkıldı. Dürzi Emiri Maanoğlu Fahrettin yakalanarak İstanbul da idam edildi. Revan Kalesi ele geçirildi.

1636 Küçük Ahmet Paşa şehadete erdi. Erivan  Safeviler’in eline geç

1637  Veziriazam Tabanıyassı Mehmet Paşa azledildi ve yerine Bayram Paşa getirildi. Azak Kalesi Ruslar tarafından teslim alındı.

1638 Şehzade Kasım idam edildi. Bağdat Seferine çıkıldı. Veziriazam Bayram Paşa’nın ölümü üzerine Tayyar Mehmet Paşa sadarete getirildi. Bağdat kuşatıldı ve fethedildi.

1638 Veziriazam Tayyar Mehmet Paşa’nın şehit olması üzerine Kemankeş Kara Mustafa Paşa göreve getirildi.

1639 Aklı sağlığı yerinde olmayan eski padişah Birinci Mustafa vefat etti.Osmanlı Devleti ile İran Hududunu belirleyen Kasr-ı Şirin Antlaşmasının imzalandı. IV. Murat vefat etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu