Tarih

III. Selim Dönemi Kronolojisi

III. Selim Dönemi Kronolojisi adlı çalışmamızı hazırlamamızdaki amacımız dönem hakkında bilgi vermek ve yapılacak araştırmalar da kolaylık sağlamaktı. Çalışmamızı hazırlamadan önce bilgilerin güvenilirliği açısından alanında uzmanlaşmış tarihçilerin ve araştırmacıların çalışmalarından faydalanmayı ihmal etmedik.

Kronoloji

1789 Koca Yusuf Paşa’nın azledilmesi üzerine Hasan Paşa sadrazamlığa getirildi. Osmanlı Devleti ile İsveç arasında ittifak yapıldı.  Arnavutların ihaneti sonucu Fukşan da Osmanlı ordusu bozguna uğradı. Buza da Osmanlı kuvvetleri bozguna uğradı. İsmail zaferi kazanıldı. Belgrad Avusturya kuvvetlerince ele geçirildi. Hasan Paşa’nın azli üzerine Cezayirli Palabıyık Gazi Hasan Paşa sadrazamlığa tayin edildi.

1790   Türk ordusunun Şumnu kışlağına çekilmesi üzerine durumdan faydalanan  Ruslar Akkerman Kalesi’ni ele geçirdi  Bender Ruslar’ın eline geçti. Osmanlı ile Prusya arasında ittifak yapıldı. Veziriazam’ın ölümü üzerine Şerif Hasan Paşa sadarete getirildi. Yerköy de zafer kazanıldı. Kili Kalesi düşman eline geçti. İsmail Kalesi düşman kuvvetlerince ele  geçirildi.

1791 Hasan Paşa’nın idam edilmesi üzerine Bosna Valisi Koca Yusuf Paşa sadarete getirildi. Maçin düşman kuvvetlerince teslim alındı. Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında Ziştovi Barış Anlaşması imzalandı.

1792    Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Yaş Antlaşması imzalandı. Koca Yusuf Paşa’nın azledilmesi üzerine  Damat Melek Mehmet Paşa sadaret makamına tayin edildi. Yeni bir tersane kuruldu. Hasköy’de humbaracı ve lağımcı asker ocakları için kışla inşasına başlandı ve bu asker ocaklarının düzenlenmesi yolunda yeni tüzük ve kanunlar hazırlandı

1793 Arabistan’da Vahabi Ayaklanması çıktı. Baruthane kuruldu. Nizam-ı Cedid ordusu kuruldu.

1794 Melek Mehmet Paşa’nın azledilmesi üzerine izzet Mehmet Paşa sadrazamlığa atandı.

1795 Fransa ile ittifak antlaşması yapıldı. Kafkasya’da Derbent Kalesi Ruslar tarafından işgal edildi. Küçükçekmece’de Azatlı baruthanesinin kuruldu ve tersanede büyük havuz inşa edildi.

1797 Pazvanoğlu isyanını bastırma kararı alındı.

1798 Napolyon Bonapart İskenderiye’yi işgal etti. Kahire Fransız kuvvetlerinin eline geçti. İzzet Mehmet Paşa azledildi yerine Yusuf Ziyaüddin Paşa sadrazamlığa getirildi. Fransa’ya savaş ilan edildi. Rusya ile ittifak antlaşması yapıldı.

1799 İngiltere ile ittifak antlaşması yapıldı. Napolyon Akkayı kuşatma altına aldı. Akka da zafer kazanıldı. Napolyon geri çekilmeye başladı. Sadrazam Yusuf Paşa orduyla birlikte Mısır üzerine hareket etti.

1801 Mısır’ın Fransızlar tarafından boşaltıldı.

1802 Osmanlı-Fransa barışı imzalandı.

1803  Vahabiler Taif’i kuşattı ve aynı yıl Mekke’ye girdiler.

1804 Sırplar isyan etti.

1805 Yusuf Paşa’nın azli üzerine Hafız İsmail Paşa sadarete getirildi. Kavalalı Mehmet Ali Paşa Mısır Valiliğine atandı.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Mora isyanını , bastırmak üzere görevlendirilmesi.

1806 Rusya’ya Savaş ilan edildi.

1807 Kabakçı Mustafa İsyanı ile III. Selim tahttan indirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu