Tarih

III. Ahmed Dönemi Kronolojisi

III. Ahmed Dönemi Kronolojisi  adlı çalışmamızla siz değerli okuyucularımız için araştırmalarınızda kolaylık sağlamak ve dönem hakkında kronolojik bilgilere sahip olmanızı amaçladık. Çalışmamızı hazırlarken alanında uzmanlaşmış olan tarihçi ve araştırmacıların çalışmalarından faydalanmayı da ihmal etmedik. 

Kronoloji

1704 Rami Mehmet Paşa’nın azledilmesi üzerine Kalaylı- koz Ahmet Paşa sadarete getirildi. Ahmet Paşa’ azledilerek yerine Kaptan-ı Derya Baltacı Mehmet Paşa sadaret makamına atandı.

1705 Kasımpaşa da tersanede bir ihmal üzerine yangın çıkması sonucu bütün kereste depolarının yanması ihmalden sorumlu tutulan Kaptan Abdurrahman Paşa idam edildi.

1706 Baltacı Mehmet Paşa’nın azledilmesi üzerine Çorlulu Ali Paşa sadaret makamına getirildi.

1707 Yönetime egemen olan zorbalar sindirildi.

1708 Eyüp’te yangın çıkması üzerine Eyüp Çarşısı yandı. İstanbul Hocapaşa’da yangın çıktı. Cezayir de bulunan Oran Kalesi teslim alındı.

1709 İsveç kralı Demirbaş Şarl Ruslara yenilmesi üzerine Osmanlı ülkesine iltica etti.

1710 Ali Paşa’nın azledilmesi üzerine boşalan sadaret koltuğuna Köprülüzade Numan Paşa getirildi. Numan Paşa’nın azledilmesi ile birlikte Baltacı Mehmet Paşa ikinci defa sadarete getirildi.

1711 Baltacı Mehmet Paşa’nın Prut seferine çıkması üzerine Rusya ile Prut Savaşı patlak verdi. Baltacı Mehmet Paşa’nın hakkında çıkan bir takım dedikodular ile azledilip yerine  Ağa Yusuf Paşa göreve getirildi.

1712 Ağa Yusuf Paşa azledildi ve yerine Silâhdar Yusuf Paşa sadarete getirildi.

1713 İsveç Kralı Demirbaş Şarl ülkesine geri döndü. Süleyman Paşa’nın azledilmesi üzerine boşta kalan sadaret makamına Kaptan-ı Derya Hoca İbrahim Paşa sadarete getirildi. İbrahim Paşa’nın azledilmesi üzerine Silâhtar Ali Paşa sadarete getirildi.

1714 Venedik üzerine sefere çıkıldı.

1715 Mora Osmanlılarca geri alındı. Venediklilere karşı Dalmaçya seferine çıkıldı. Suda Kalesi ele geçirildi.

1716 Avusturya ile savaş başladı. Petervaradin de Osmanlı ordusu bozguna uğradı. Silahtar Ali Paşa Avusturya ile yapılan savaşta şehit oldu. Hacı Ali Paşa sadarete getirildi. Temeşvar elden çıktı.

1717  Nevşehirli İbrahim Paşa ile Fatma Sultan evlendirildi.  Belgrad kaybedildi. Hacı Halil Paşa’nın azli üzerine Nişancı Mehmet Paşa göreve getirildi.

1718 Mehmet Paşa azledildi ve yerine Nevşehirli Damat İbrahim Paşa atandı. Avusturya ile Pasarofça Antlaşması imzalandı.

1719 İstanbul da. büyük bir deprem oldu ve birçok bin ile surlar yıkıldı.

1720 III. Ahmet’in şehzadelerinin Ok meydanında sünnet düğünü yapıldı.

1721 İstanbul’da Kız Kulesi’ne olarak bir deniz feneri konuldu.

1723 Safevi  Devleti üzerine sefere çıkıldı ve Osmanlı İran Savaşları başladı. İran’ın Kirmanşah, Erdelan ve Loribtan eyaletleri ele geçirildi.

1724 İran topraklarının paylaşımı için Osmanlı ile Rusya arasında anlaşma imzalandı.  Nahçivan ve Hemedan ele geçirildi. Erivan’ın  ve Nihavent Kaleleri fethedildi.

1725 İstanbul  Gedikpaşa da yangın çıktı. Yeniçeri ocağına bağlı bir tulumbacı ocağı kuruldu. Tebriz fethedildi. Luri ve Gence Kaleleri ele geçirildi.

1726 Luristan Osmanlıya katıldı.

1727 Osmanlı Devleti’nin ilk resmi matbaası kuruldu. İran ile Hemedan Barışı imzalandı.

1729 Nihavent Safeviler tarafından işgal edildi.

1730 Patrona Halil isimli bir tellak isyan çıkardı ve tüm payitahtı sardı. Patrona Halil İsyanı ile III. Ahmed tahttan çekildi ve yerine hanedanın ekber üyesi olarak I. Mahmud tahta çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu