Tarih

II. Selim Dönemi Kronolojisi

Bu çalışmamızla siz değerli okuyucularımız için II. Selim dönemi kronolojisini hazırladık amacımız II. Selim döneminde meydana gelen olaylar hakkında bilgi vermek ve yapılacak olan araştırmalar da siz değerli okuyucularımıza kolaylık sağlamak amaçlanmıştır. Yanlış bilgi vermemek için alanında uzmanlaşmış tarihçi ve araştırmacı yazarların çalışmalarından yararlanmayı ihmal etmedik.

Kronoloji

1566 Şehzade II. Selim babası Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümü üzerine tahta çıktı.

II. Selim babası babasının cenazesini karşılamak üzere Belgrad’a hareket etti. Kanuni Sultan Süleyman’ın cenazesi İstanbul’a nakledildi. Payitahtta yeniçeriler arasında sorunlar çıkmaya başladı.

1568 Yemen ve Taaz ele geçirildi. Edirne’de Selimiye Caminin inşaatına başlandı. Avusturya ile sekiz yıllık bir barış antlaşması yapıldı.

1569 Koca Sinan Paşa Yemen Serdarlığı görevine getirildi. Aden  Zeydiler’den geri alındı. Denizlerde Sumatraya kadar seferlerler yapılmaya başlandı. Veziriazam Sokullu Mehmet Paşa Don Volga Kanalını açmak istedi. İstanbul’da  büyük bir yangın meydana geldi. Fransaya kapitülasyonlar verildi.

1570  Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması Akdeniz’e açılarak Kıbrıs üzerine yürüdü. Girne Kalesi teslim alındı. Lefkoşe elefethedildi. Magosa Kalesi kuşatma altına alındı.

1571 Osmanlı Donanması Dalmaçya da hakim durumuna geldi Kıbrıs adası kesin olarak Osmanlı toprakları arasına dahil edildi. İnebahtı da Osmanlı donanması yenilgiye uğradı ve yakıldı İstanbul tersanesinde yeni donanmanın yapımına başlandı.

1572 Kaptan Kılıç Ali Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması Akdeniz’e açıldı.

1573 Venedik Cumhuriyeti ile barış yapıldı. Piyale Paşa ile Kılıç Ali Paşa İtalya’nın güneyinde bulunan Pulya bölgesi üzerine sefere çıktı. Mimar Sinan Ayasofya Camii’nin  onarımına başladı ve Ayasofya’ya iki adet minare ilave etti.

1574 Tunus seferine çıkıldı. Avusturya ile Osmanlı Devleti arasındaki barış antlaşması yenilendi. II. Selim hayatını kaybetti yerine oğlu III. Murad Osmanlı tahtına çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu