Tarih

I. Mahmud Dönemi Kronolojisi

I. Mahmud Dönemi Kronolojisi adlı bu çalışmamız siz değerli okuyucularımız için dönemle ilgili olayları araştırma da kolaylık sağlamak ve doğru bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. İşte; I. Mahmud Dönemi Kronolojisi

Kronoloji


1730 I. Mahmud amcası Sultan III. Ahmed’in saltanattan feragati üzerine tahta çıktı. Patrona Halil ve yandaşları öldürüldü.

1731 Patrona Halil’in yandaşlarının ayaklanma çıkarma girişimi üzerine I. Mahmud sancak-ı şerif açarak halkı etrafına toplayarak devlet ve halk işbirliği ile isyancılar bertaraf edildi. Bu çarpışma da 3000 isyancı öldürüldü. Sağ olarak ele geçirilenler Anadolu’nun çeşitli yerlerine sürgün edildi. Kirmanşah ve Tebriz geri alındı geri alındı.

1732 Safeviler ile barış yapıldı. Hekimoğlu Ali Paşa sadarete getirildi.

733 Nadir Şah Osmanlı Safevi Barışı’nı kabul etmeyerek Bağdat’a saldırdı fakat Topal Osman Paşa karşısında bozguna uğrayarak geri çekilmek zorunda kaldı. Kerkük Savaşında  Topal Osman Paşa şehit oldu.

1735 Hekimoğlu Ali Paşa’nın azledilmesi üzerine Bağdat Valisi İsmail Paşa’nın sadarete getirildi. İsmail Paşa azledildi yerine  Gürcü İsmail Paşa sadarete getirildi.

1736 Rusyaya harp ilan edildi. Sultan III. Ahmet vefat etti. Ruslarla yapılan savaş nedeniyle İranlılarla barış yapıldı.

1737 Osmanlıya karşı Ruslarla ittifak yapan Avusturyalılar’a karşı Banyaluka zaferi kazanıldı.

1738 Avusturyalılar’a karşı Hisarcık zaferi kazanıldı.

1739 Belgrad Anlaşması imzalandı bu anlaşmaya göre Avusturya Pasarofça Anlaşması ile aldığı yerleri Temeşvar hariç geri verdi. Ruslar’ın da Karadeniz Bölgesinde işgal ettiği yerlerden geri çekildi.

1740 1535 yılında Kanuni tarafından Fransaya verilen kapitülasyonlar sürekli hale geldi.

1742 Hekimoğlu Ali Paşa tekrar sadarete getirildi.

1743 Ali Paşa’nın azledilmesi üzerine  boşalan sadaret makamına Ağa Hasan Paşa getirildi. Nadir Şah sekiz gün süren Musul kuşatmasında başarısızlığa uğradı

1746 Kiğaverd de Osmanlı ordusu İran kuvvetleri karşısında bozguna uğradı.  IV. Murad devrinde imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması yeniden kabul edilerek Osmanlı-İran sınırı kesin olarak çizildi.

1747 Mehmet Paşa azledildi yerine Seyit Abdullah Paşa sadarete tayin edildi.

1750 Abdullah Paşa’nın azledilmesi üzerine  Mehmet Emin Paşa tekrar sadarete getirildi.

1752 Mehmet Emin Paşa azledildi yerine Köse Mustafa Paşa atandı.

1754 I. Mahmut Cuma namazı çıkışında at sırtında vefat etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu