Nedir

Virüs Nedir?

Evet arkadaşlar bugünkü yazımızda virüsler ve anti virüsler hakkında bilgi vereceğim.

Bildiğimiz gibi sanal ortamda dolaşan ve her an bir açık gözeten ve o açığı yakaladığında da sinsice yerleşip bütün işlerinizi güvenliğinizi alt üst eden virüsler vardır. Oldukça kolay yayılabildikleri gibi temizlemesi ise hiç o kadar da kolay değildir. Virüslerin en kolay yayılma olayı ise sitelerde dolaşan reklamlara tıklama yolu ile ve mail ortamıyla bulaşmaktadır. Aslında çok masum görünseler de hiç bir şekilde güvenilmemeli. Maillerde ise tanıdıklarınızdan gelen bir mesaja tıkladığınızda size de virüs bulaşacak olabilir.

Virüs Nedir?

Bu ve bunun gibi bir çok bulaşma olayına sebebiyet vermemek için bir anti virüs programına ihtiyacımız var. Sizi bir çok tehlikelerden koruyacağı için (dosyalarınızın çalınıp paylaşılması, izniniz olmadan yakınlarınıza virüs barındıran mesajlar, bilgisayarınızda izinsiz değişiklikler, hesap bilgilerinizin kopyalanması vb.) oldukça büyük önem taşımaktadır. Anti virüs programına güvenip de her önünüze gelen siteye tıklamamanızı öneririm. Virüs tehlikesinden kendi kendinizi de biraz olsun koruyabilirsiniz. Yapacağınız şeyler

  • Tanımadığınız kişilerden gelen maillere kesinlikle bir yanıt veya onay vermeyin.
  • Güvenli olmayan sitelere girmeyin.
  • Otomatik indirme ile inen programları kesinlikle çalıştırmayın.
  • Tanımadığınız bilgisayarlara USB, cd, DVD gibi depolama araçlarını taratıp takın.
  • Bilgisayarınızda kullanacağınız depolama aygıtlarını yine taratmadan kullanmayın ve direk açmayın.
  • Oyun, program gibi hileli yazılım programlarını kullanmayın.
  • Oyun, film, müzik indirirken güvenilir siteleri tercih edin.
  • Ne indirdiğini bilmediğiniz hiç bir dosyayı açmayınız.

Bütün virüsler kötüdür diyemeyiz tabi ama büyük bir çoğunluğunun amacı bilgisayarınıza, dosyalarınıza, uygulamalarınıza zarar vermektir. Çoğu virüsler bilgisayarınızın işletim sistemine girerek bilgisayarınızı daha başlatır başlatmaz virüs anında devreye girmektedir. Solucan diye tabir edilen virüsler çok küçük boyutta ve her alanda kullanılmaktadır. Bunun gibi bir virüs açıldığı aktif edildiği anda (sizin bilginiz dışında tabi) kolayca ve çok hızlı bir şekilde çoğalıp bulabildiği her dosyanın içine sızmaktadır. Anti virüslerin virüsleri tanıma işi ise birçok tarayıcının kendine ait bulunan karmaşık virüs detayları bulunmaktadır ve bu sayede virüsleri sizden önce tanıyıp sizleri korumaktadır. İkinci bir çözüm aşaması ise boyutu değişmiş dosyaları tarayıp virüs var mı yok mu diye kontrol etmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu