Konu AnlatımlarıTürkçe

Paragrafta Anlam Konu Anlatımı

Paragrafta anlam, Bir düşüncenin anlatıldığı satır başı ile başlayan ve bir daha ki satır başına kadar devam eden yazıya paragraf denilmektedir. Paragrafın içinde tek bir konunun anlatılması önemlidir. İki farklı konu işlendiğinde okuyucunun anlaması güçleşecek ve ilgisi de kaybolacaktır. Paragraflarda mutlaka bir ana fikir bulunmalıdır. Bu ana fikir yazının herhangi bir cümlesinde belirtilebilir ya da alt anlam olarak okuyucuya verilebilir. Bir yazıda pek çok paragraf olabilir bu paragraflar birbirine bağlı olmak zorunda değildir yani her paragrafın konusu kendi içinde anlatılmalıdır.

Paragrafın Yapısı

Paragrafta anlatım özelliklerinin tam olarak olması için paragrafın yapısının doğru şekilde kurgulanmış olması gerekmektedir. Yani paragrafta giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin yer alması gerekmektedir. İlk cümlede konunun ne olduğu hakkında bilgi verilir, ilerleyen cümlelerde konu anlatılır. Son cümlede ise bir yargı olmalıdır ve anlatılan konunun sonucu okuyucuya verilmelidir.

Paragrafta Anlam Bütünlüğü Olmalıdır

Yazar paragrafın okuyucunun ilgisini çekmesi için anlatıma önem vermeli konuyu dağıtmadan akıcı bir dille anlatmalıdır. Anlatılan konu hakkında okuyucunun ilgisini çekecek bir anlatım dili kullanılmalıdır. Paragrafın başında anlatılmaya başlanan konu sonuna kadar aynı olarak devam etmelidir. Yeni bir konuya geçileceğinde yeni bir paragrafa başlanması gerekmektedir. Konusu net olmayan paragrafların anlaşılması pek mümkün olmayacağı için yazmaya başlamadan önce konunun belirlenmesi önemlidir. Yazarın istediği etkiyi oluşturabilmesi için konu hakkında önceden araştırma yapmış ve bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Paragrafın Ana Fikri Olmalıdır

Bir düşünceyi, bir olayı anlatan cümleler bütünü olan paragraflarda okuyucuya verilmek istenen bir ana fikir bulunmalıdır ve bu fikri destekleyecek cümleler kullanılmalıdır. Ana fikir okuyucunun net olarak anlayabileceği şekilde olmalıdır. Bazı paragraflarda yazar ana fikri açık olarak belirtmez. Burada cümlelerin alt anlamına dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü ana fikir burada verilmektedir.

Paragrafta Yan Anlam

Paragrafta verilmek istenen ana fikri destekleyecek ve okuyucunun ikna olmasını sağlayacak yan anlamlar ile okuyucu ikna edilmelidir. Ana fikrin desteklenmesi örnekler ile yapılabilir. Yan anlamlar ana fikrin daha iyi anlaşılmasını sağlama amacını taşımaktadır.

Düşünceyi Geliştirme Yollarından Yararlanılması Gerekmektedir

Paragrafta ki düşüncenin pekiştirilmesi ve okuyucunun etki altına alınması için düşünceyi geliştirme yolları olan tanımlama, karşılaştırma, örnekleme, tanık gösterme, kişiselleştirme, benzetme ve sayısal verilerden kullanmadan yardım alınmasının faydası olacaktır.

Paragrafta Anlatım Özellikleri

Paragraflarda konunun anlatılması için çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler tartışmacı anlatım, betimleme, öyküleme ve açıklayıcı anlatım teknikleri olarak sayılabilir.

Paragrafın okuyucu tarafından kolayca anlaşılması için yalın bir dille anlatılması gerekir, özgün olması okuyucunun daha önce yazılmamış benzersiz bir yazıyı okuduğunu bilmesini sağlayacaktır. Duru bir anlatım dilinin kullanılması ise konunun anlaşılmasını sağlayacaktır. Açık bir dil kullanılması, sürükleyici bir anlatın tarzının olması faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu