ALESNedir

ALES Nedir? ALES Hakkında Herşey

Merhaba değerli ALES sınavı adayları bu makalemizde sizlerin merakla araştırdığı ve sorduğu ”ALES Nedir, ALES ne zaman yapılır? ve ALES ücreti ne kadar” gibi sorularının cevabını sizlere bu makalemizde cevap vereceğiz

ALES Nedir. Birey.net olarak daima öğrencilerin yanında olmayı ve onlara yol göstermeye devam edeceğiz. Aşağıda vermiş olduğumuz. ALES ile ilgili bilgilerimizi okuyarak ALES Hakkında ki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

ALES nedir ?

ALES Lisansüstü eğitim başvuruların da ve öğretim üyesi dışındaki akademik personel kadrolarına başvurularda gerekli olan bir sınav sistemidir.

ALES'in açılımı nedir ?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’dır. (ALES)

ALES'e kimler başvurabilir ?

ALES sınavına üniversite lisans derecesi bitirmiş olanlar ve ya lisans derecesini bitirebilecek durumda olanlar. Yurtdışında bir lisans bölümü bitirip denklik belgesi almış olanlar başvurabilir.

ALES'e nasıl başvurulur ?

Müracaat tarihleri içerisinde ÖSYM’nin kendi sitesine TC kimliğiniz ve sınav için almış olduğunuz parola ile giriş yaptıktan sonra zorunlu bilgileri girerek müracaatınızı yapabilirsiniz. Sınav başvuru ücreti 130,00 TL olup; verilen zaman içerisinde yatırmazsanız geç müracaata girer ve 195,00 TL geç ödeme değerini ödemek zorunluluğunda kalabilirsiniz. Müracaatı yaptıktan sonra sınav ücretinizi yatırabilirsiniz, ödemeyi yaptıktan sonra müracaat etiniz onaylanacaktır.

ALES ne zaman yapılır ?

İlkbahar da bir ve Sonbahar da iki olmak üzere toplamda yılda üç defa yapılır.

ALES sınav süresi kaç dakikadır ?

ALES sınav süresi 2016 yılı itibariyle 150 dakikadır.

ALES'e kaç kez girilebilir ?

Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

ALES geçerlilik süresi

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl geçerliliği vardır. Başvurular da geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

ALES sınav ücreti ne kadar ?

ALES sınav ücreti ülkemizde 130 TL’dir.

ALES sınav ücreti nasıl yatırılır ?

ALES sınav ücreti ÖSYM’nin sayfasında ki e işlemler de yer alan ÖDEMELER bölümünden kredi kartı ile yapılabilir. Veya herhangi bir bankaya giderek orda ki görevliye T.C kimlik numaraları ile beraber ALES ödemesi yapmak istediklerini belirttikleri takdirde banka’dan elden yatırılabilir. Adaylar isterse bankaya gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla mobil ve ya bilgisayarları üzerinden ALES sınav ücretini ödeyebilirler. Not: Ödemeyi yaptıktan sonra verilen dekontun üzerinde yazan ad, soyad,  Türkiye cumhuriyeti kimlik numarasını kontrol edip dekontu saklamaları gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim matematik cok kotu. Nasil nerden başlayacağımı bilmiyorum. Pes etmek de istemiyorum. Öneriniz nedir? Tesekkur ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu