Eğitim HaberleriKPSS

KPSS 2020/2 Tercihleri Nasıl Yapılır ve Tercih Ücreti

KPSS sınavının sonuçları açıklanır açıklanmaz sınav adayları gözlerini tercih kılavuzu ve tercih robotuna çevirdiler. Tercih robotunun açılmasıyla birlikte adaylar sıralamalarını oluşturacaklar. Bu yazımızda 2021 KPSS tercih robotu ve kılavuzu ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

KPSS tercihleri nasıl yapılır? ve KPSS tercihleri ne zaman? sorusunun cevabı  şimdiden sınava giren kişiler tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. KPSS lisans sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. Bu sayede adayların bekleyişi sonucu aldıkları puana göre yapacakları tercih listeleri kafalarında şimdiden oluşmaya başladı. 2024 KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?

KPSS Tercihleri Ne Zaman

KPSS tercih kılavuzunun yayınlanması için açıklanacak tarih için henüz herhangi bir bilgi vermemiş olan ÖSYM, 2019 yılında kpss tercihleri için 03-12 Aralık aralığında gerçekleştirmişti.

Bu sene de Tercih kılavuzunun  Ön Lisans KPSS sınavının sonuçlarının açıklanması ile beraber ÖSYM tarafından yayınlanacağı düşünülüyor. Yani ÖSYM’nin Bu sene de 5 Aralık’a kadar KPSS tercih kılavuzu’nu yayımlaması bekleniyor.

KPSS Tercih Kılavuzu

KPSS ataması için Kasım’da merkezi atama yapılması bekleniyor. KPSS öncesi memur açığı bulunan kurumlardan Ekim 2020 tarihine kadar liste alınacak.

Atamalarda ortaöğretim mezunları P94 puanlarıyla , önlisans mezunları P93 puanlarıyla Lisans mezunları ise P3 puanlarıyla tercih yapabilecek.ÖSYM bakanlıklardan aldığı listeleri düzenleyerek KPSS 2020/2 tercih kılavuzu sayfasını yakın zamanda erişime açacak.

KPSS 2020/2 tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak sorusunun yanıtı ise;
KPSS 2020/2 ile memur alımları 30 Aralık 2020 ile 7 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır.

KPSS Tercih Robotu

E-devlet üzerinden KPSS Tercih Rehberi’ne girdiğinizde  “Kuruma ait sistemlerde yapılan planlı bakım çalışması dolayısıyla bu hizmet geçici olarak kullanıma kapatılmıştır.” ibaresi yer almaktadır. Dolayısıyla adaylar şuanlık bu bakımın tamamlanmasını beklemek zorunda kalacaklardır.

KPSS tercih rehberi ÖSYM tarafından aktif edildiği zaman aşağıda belirttiğimiz link üzerinden  rehbere erişim sağlayabilirsiniz.

KPSS Tercih Ücreti

ÖSYM aracılığı ile KPSS 2020/1 Tercihlerini Adaylar 23 Temmuz 2020 tarihi ile 04 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirmişti. Ancak tercih yapabilmek için adayların ÖSYM tarafından belirtilen tercih ücretini anlaşmalı bankalara yatırılması gerekiyordu.

KPSS tercih ücretleri  2020/1 KPSS tercihlerinde 20 TL olmuştu.
Fakat 2020’de yapılan KPSS’lerden sonraki ilk tercihler 2020/2 KPSS tercihleri olduğu için ücret alınmayacak.
Yakın zamanda yayınlanan tercih kılavuzuna göre tercihler başladı. Adaylar tercih ücretlerini ÖSYM’nin tercih kılavuzunda belirttiği tarihleri arasında yatırmaları gerektiğini unutmayalım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu