AÖF

AÖF Ders Notları

Açık öğretim fakültesinde okuyan milyonlarca öğrenci AÖF ders notları edinerek, fakülte hakkında bilgi alıp ders çalışıyor. İlgili dersler internet üzerinden veriliyor ve bu ders saatleri genellikle öğrencilerin saatlerine uymuyor. Açık öğretim fakültesinde okuyan öğrencilerin çok büyük bir kısmı, bir yandan da iş hayatında olduklarından dolayı derslere yetişmekte zorluk çekiyor.

Her dönem başında ödenen ücretin haricinde, kitaplar için de ekstra ücret talep ediliyor. Çoğu öğrenci örgün fakülteye yerleşecek maddi durumları olmaması dolayısıyla bu tercihi yaptıklarından dolayı, açık öğretim fakültesi için gerekli kitapları da alamıyor.

AÖF Ders Notları

AÖF ders notları, bu tarz öğrencilerin kurtarıcıları durumundadır. Çünkü hem kitapları alamayan, hem de derslere yetişemeyen öğrenciler, bu notları daha ucuz bir şekilde elde ederek çalışma ve okulu bitirebilme şansına sahip olmaktadır. Çoğu kişinin bildiğinin aksine, bu bölümü çalışmadan bitirmek çok zordur. Ve bu şekilde bitirebilen kişiler, genellikle şansa bitirmektedir. 

AÖF Ders Notları Hangi Konulara Ağırlık Verir?

Öğrencilerin açık öğretim fakültesi ile alakalı olarak yaşadıkları diğer bir sorun, buldukları notların hangi kısımlarına daha çok çalışmaları gerektiğidir. AÖF ders notları, öğrencilerin ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde hazırlanmaktadır. Kişilerin açık öğretim fakültesi dahilinde bağlı oldukları üniversite, her yılın bazı aylarında o dönemin önemli konuları hakkında bilgi vermektedir. Bu nedenle öğrenciler genellikle, sınavda çıkma ihtimali daha yüksek olan konularla ilgilenir.

Bu konularla ilgili detaylı bilgi veren fakülte, ders notlarının da buna göre hazırlanmasını sağlamaktadır. Yani AÖF ders notları sınavda çıkması beklenen konulara göre hazırlanır. Elbette diğer konular da bu notlarda mevcuttur. Sonuçta bu fakülteler öğrencileri sınavlardan geçirmek amacıyla değil, onlara akademik bir kariyer kazandırmak amacıyla çalışmaktadır. Bu nedenle notlar detaylı bir şekilde hazırlansalar da, sınavda çıkacak konular daha çok belirginleştirilmektedir. 

AÖF Ders Notları Üzerinde Nasıl Bir Çalışma Gerçekleştirilmelidir?

Çoğu öğrenci, AÖF Ders Notları alıp çoğaltsa da, bu konulara nasıl çalışılacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Özellikle ilgili derslere katılmamış öğrenciler, konulara saatlerce baksalar dahi bilgi sahibi olamayabilirler. Okunan bölüme ve görülen derslere göre, açık öğretim fakültesi ders notlarını anlamanın farklı yolları bulunmaktadır. 

Öncelikle ders notları tamamen bilirkişiler tarafından hazırlanmaktadır. Öğrencilerin bununla ilgili herhangi bir şüphesinin bulunmaması, yalnızca notların doğru kaynaktan edinilmesi gerekmektedir. Öğrenciler sözel derslere çalışırlarken, çalışmaya başlamadan önce vurgulanan konuları gerçekten anlayarak okumalıdır.

İlk okumada herhangi bir şeye takılmaya, not almaya veya bir konu üzerinde saatler kaybetmeye gerek yoktur. Bu okumanın ardından bir gün geçtikten sonra, öğrenciler ikinci okumayı yapmalıdır. Bu okuma sırasında, önemli görülen yerler işaretlenmelidir. Bu işaretlemelerin sayısının fazla olması gerekir. Fakat yine not almaya gerek yoktur. 

Üzerinden bir gün geçtikten sonra, öğrenciler üçüncü kez bu notları okumalıdır. Üçüncü okumada farklı renk bir kalem ile, yalnızca en önemli yerler ayırt edilmelidir. Öğrenci iki kez üst üste okuyup, bilgilerini biriktirdikten sonra, en önemli yerleri ayırt edebilecek hale gelecektir. Üçüncü günün sonunda not tutmaya başlanabilir. Bu en önemli yerlerin notu alınmalıdır.

Bu notlar sınav esnasına kadar tekrar tekrar okunduğu takdirde, öğrenci bütün konuları en iyi şekilde bildiğini fark edecektir. En az 4 günlük bir çalışmanın, en azından bu bölümü iyi bir dereceyle bitirmek için şart olduğunu söylemekte fayda vardır. Sözel derslerle ilgili sorular, bu çalışma tekniği ile, dört gün birer saat çalışılarak kolaylıkla çözülebilir. Aralara giren birer günler, konuların iyice oturulup anlaşılması içindir. 

AÖF Sayısal Ders Notları

Sayısal derslerde böyle bir çalışma tekniği izlemek yanlış olabilir. AÖF ders notları, her ne kadar mükemmele yakın hazırlansa da, dersler izlenmedikçe sayısal derslerde eksik kalabilir. Bu nedenle kişilerin ders tekrarlarını izlemeleri gereklidir. AÖF ders notları üzerinde bulunan önemli noktalar, ancak bu şekilde ayırt edilebilir.

Özellikle matematik, fizik gibi dersler için, öğrencilerin notlarda bulunanların haricinde kendilerine soru yazıp çözmeleri, veya internet üzerinden konuyla alakalı soru bulup çözmeleri şarttır. Sayısal derslere çalışırken, daha çok özen gösterilmesi gerekir, aksi takdirde bu dersleri anlamak kolay olmayacaktır.

Ayrıca sayısal dersler için, en az 1 haftalık bir çalışma gerekmektedir. Aksi takdirde bilgileri oturtmak ve soruları çözüme kavuşturmak imkansızdır.

(AÖF) Açıköğretim Ders Notları
Ortak Ders Notları
1İngilizce
2Türk Dili
3Temel Bilgi Teknolojileri
4Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
AÖF Lisans Bölümlerine Ait Ders Notları
1İşletme
2İktisat
3Kamu Yönetimi
4Maliye
5Sosyoloji
6Uluslararası İlişkiler
7Türk Dili ve Edebiyatı
8Felsefe
9Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
10Konaklama İşletmeciliği
AÖF Önlisans Bölümlerine Ait Ders Notları
1Adalet
2Aşçılık
3İlahiyat
4Sosyal Hizmetler
5Sağlık Kurumları İşletmeciliği
6Laborant ve Veteriner Sağlık
7Diğer Bölümler

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu