Tarih

Yavuz Sultan Selim Dönemi Kronolojisi

Yavuz Sultan Selim Dönemi Kronolojisi çalışmamızı hazırlamaktaki amacımız siz değerli okuyucularımızın Yavuz Sultan Selim döneminde meydana gelen olaylar hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Yavuz Sultan Selim Dönemi Kronolojisi çalışmamızı hazırlarken yanlış bilgi vermemek için alanında uzman olan tarihçilerin ve araştırmacıların çalışmalarından faydalanmayı ihmal etmedik.

1512 Yavuz Sultan Selim yeniçerilerin desteğini alarak babası II. Bayezid’i tahttan indirdi ve Osmanlı Hanedanının dokuzuncu padişahı olarak Osmanlı Devleti’nin başına geçti. II. Bayezid vefat etti. Şehzade Ahmet kardeşi Selim’in tahta çıkmasını kabullenemeyerek padişahlığını ilan etti bunun üzerine taht kavgaları başladı. Taht kavgalarının önünü kesebilmek için beş şehzade idam edildi. Sadrazam Koca Mustafa Paşa Şehzade Ahmed ile işbirliği yaptığı için idam edildi. Hersekzade Ahmet Paşa yeniden veziriazam oldu. Osmanlı Devleti  Venedik ve Toskan dükalığı ile barış ve ticaret antlaşmasını yeniledi.

1513 Yavuz Sultan Selim’in en büyük kardeşi Şehzade Ahmet ailesi ile beraber İran’a iltica etti ancak İran’da idam edildiler. ile Osmanlı Devleti ile Macaristan arasında yapılan barış antlaşması yenilendi. Şehzade Korkut idam edildi.

1514 Osmanlı Devleti İran üzerine sefere çıktı. Osmanlı Ordusu ile Safevi Ordusu arasında Çaldıran savaşı yapıldı ve Safevi Ordusu bozguna uğradı.Şah İsmail barış yapmak istese de bu talebi kabul görmedi. Yavuz Sultan Selim Tebriz’i ele geçirdi. Akkoyunlu Bıyıklı Mehmet Paşa Bayburt’u fethetti. Hersekzade Ahmet Paşa veziriazamlıktan azledildi yerine Dukain oğlu Ahmet Paşa sadaret makamına atandı.

1515 Yeniçeriler isyan çıkarmaya teşvik eden Veziriazam Dukain oğlu Ahmet Paşa Yavuz Sultan Selim’in emr-ü fermanı ile idam edildi. Dulkadiroğulları Beyliği’nin toprakları Osmanlı Devleti’nin mülkü oldu. Kemah fethedildi. Yavuz Sultan Selim İran seferi dönüşünde sefer sırasında askerleri kışkırtan Vezir İskender Paşa, Tuğrayi Cafer Çelebi ve Sekbanbaşı Balyemez Osman Ağayı idam ettirdi. Bıyıklı Mehmet Paşa Diyarbakır’ı Osmanlı topraklarına kattı. Doğu Anadolu’daki Kürt beylikleri Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girmeyi kabul etti.

1516 Yavuz Sultan Selim Mısır üzerine hareket etti. Veziriazam Ahmet Paşa görevinden alınarak yerine II. Hadım Sinan Paşa göreve getirildi. Mercidabık Savaşı’nda Osmanlı ordusu Memluk ordusunu bozguna uğrattı. Halep fethedildi. Şam ve Kudüs ele geçirildi.

1517 Ridaniye Savaşı’nda Osmanlı ordusu büyük bir zafer kazandı. Veziriazam Sinan Paşa’nı Ridaniye Savaşında şehit düşmesi üzerine Veziriazamlık makamına Yunus Paşa getirildi. Kahire sokaklarında kanlı savaşlar meydana geldi. Yavuz Sultan Selim Kahire de  kendi adına hutbe okuttu. Hilafet Osmanlı Hanedanına geçti.Yavuz Sultan Selim ilk Osmanlı Türk halifesi oldu. Memluk Sultanı Tumanbay yakalandı ve idam edildi. Hicaz Osmanlı Devleti’nin eline geçti. Yavuz Sultan Selim Mısırdan Payitaht’a dönmek üzere harekete geçti. Veziriazam Yunus Paşa idam edild ive yerine Piri Mehmet Paşa Veziriazam oldu.

1519 Anadolu’da Bozoklu Celal adında bir sipahi isyan etti ancak isyanı bastırıldı ve Yakalanarak idam edildi ve bu tarihten sonra Anadolu da çıkarılan bütün isyanlar Bozoklu  Celal’e atfen Celali İsyanı olarak adlandırıldı.Barbaros Hayrettin namıyla tanınan Hızır Reis Osmanlı Devleti’nin  himayesine altına girdi.

1520 Yavuz Sultan Selim öldü.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu