Rehberlik

Üniversite İçin Ders Çalışma Ve Sınav Geçme Teknikleri

Üniversite İçin Ders Çalışma Ve Sınav Geçme Teknikleri

Hayatın büyük çoğunluğu eğitimle geçmektedir. Eğitimin belli aşamalarında ise sınavlarla zaman geçirilmektedir. İstenilen hedeflerin tutturulabilmesi için sınavlarda gerekli olan başarıyı yakalamak oldukça önemlidir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır.

\Öncelikle sınavlarda başarılı olabilmenin ilk kuralı düzenli ve sistematik çalışmaktır. Dersleri vaktinde ve uygun olarak çalışmak sınavlarda başarıyı beraberinde getirecektir. Özellikle dersin işlendiği gün evde yapılan yarım saat ya da bir saatlik çalışmalar konuların akılda kalıcılığı açısından önemlidir. Üstelik bu durum sınav zamanlarında da çalışma kolaylığı sağlayacaktır.

Aynı şekilde derslerin sınav haftasına kadar biriktirilmeyip parçalar halinde bölünerek çalışılması da sınavlarda başarıyı getirebilmektedir. Ders konularını ezber yapmadan akılda kalıcı bir şekilde çalışmak ve tekrar etmekte çalışılan kısmın zihinde kalıcılığı açısından önemlidir.

Çalışmaya gerekli vakit ayrılamıyorsa günlük çalışma programları hazırlanarak ders çalışma zamanları sistematik bir şekilde sürdürülebilir. Dersi derste dinlemek terimi de dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Ders anında edinilen bilginin sonradan materyaller aracılılığıyla edinilen bilgilere göre daha kalıcı olduğu bilinmektedir. Özellikle bazı derslerde topluluk halinde ders çalışma ya da gruplara ayrılarak çalışma bilgi alışverişi açısından fayda sağlayabilmektedir. Ayrıca derslerde anlaşılmayan konular için internetten ya da kütüphanedeki diğer kaynaklardan yararlanmak da çalışmayı kolaylaştırıcı bir etki yaratmaktadır. Sınavlarda istenilen başarının elde edilebilmesi için sistemli çalışmanın gerekliliği unutulmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu