Rehberlik

Üniversite Hayatı ve Zorlukları

Başlık sizi yanıltmasın ya da kafanızı karıştırmasın. Üniversite hayatı yani eğitimi ile ilgili yazı yazdık ancak başlık sanki çok zor olacakmış gibi bir izlenim uyandırmasın sizlerde.

Bir çok öğrencinin hayalidir liseyi bitirip iyi bir üniversite okumak.Kimisi daha küçükken, lise, ilköğretim zamanındayken hedeflemişti belki mesleğini. Belki siz de yaşamışsınızdır küçükken mesleklerimizi belirtmeyi. Küçükken ne olmak istemezdik ki şimdi seneler geçti ve kocaman birer yetişkin oldunuz. Artık hayat bundan sonra başlıyor.

Üniversite sınav sonuçlarından sonra tercih yapmak isteyenleri velisinden tutun da akrabalardan,öğrencilerden. Herkesi telaş sarmıştı. O arama bitti şimdi de yurt telaşları başladı. İyi kötü yurt oldu diyelim ya da eve çıkıldı. İşte artık bundan sonrası başlıyor.

Üniversite Hayatı ve Zorlukları

Öğrenciler belki sınavdan çıktıklarından dolayı belki yeni arkadaşlıklardan dolayı üniversiteye çabuk alışacaklardır. Üniversite eğlenceli gelecektir belki de orası kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak istediği bölüme veya üniversiteye yerleşenler için daha da önemli ve heyecanlı geçecektir.

Üniversite artık hayatın önemli bir kapısı olduğu için öğrenciler girdikleri veya girecekleri bölüm ve istedikleri bölümler hakkında ön araştırma yapmalıdır bu sayede hazırlıklı gitmek daha avantajlıdır.

Üniversitede eve çıkanlarda olacaktır muhtemelen belki onlar için daha iyi gelecektir ancak ev arkadaşı ile kalınacaksa bireyler iyi tanışmalıdır ev yaşamı zordur ve ortaklık gerektirir. Ev yaşamı kuşkusuz yurt olanaklarından daha zordur sonuçta yönetim olarak öğrencilerin omzuna büyük yükler biniyor. Faturadan tutun da temizliğe kadar mini bir hazırlık niteliği taşıyor. Yalnız şu ada bir gerçek ki ders çalışma bakımından evler bazı bölümlere göre daha uygun oluyor. Tıp bu bölümde 6 senelik zorlu eğitim yurt yaşamında biraz zorlu geçecektir. Kimisi evi tercih ederken kimisi yurdu tercih ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu