Konu AnlatımlarıTarih

Trablusgarp Savaşı (1911-1912)

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza Trablusgarp savaşının nedenleri ve öneminden bahsedeceğiz.

Trablusgarp Savaşının Nedenleri

Trablusgarp Savaşı, İtalya siyasi birliğini geç tamamladığından sömürgecilik yarışında yer alamamıştı. Bu yüzden sömürge arayışına girmiş ve bunun için Osmanlı Devletinin Kuzey Afrika da bulunan toprağı Trablusgarp’a göz dikmişti. İtalya Osmanlı Devletine bir ültimatom vererek bölgeyi boşaltmasını isteyince Osmanlı Devleti buna yanaşmadı ve devam eden süreçte İtalya Osmanlı Devletine 1911 yılında harp ilan etti. Osmanlı Devleti bölgeye elindeki yetersizliklerden dolayı donanma gönderememişti.

Trablusgarp Savaşının Önemi

İngiltere ise tarafsız olduğunu bahane ederek Osmanlı ordusunun Mısır dan geçmesine izin vermedi. Durum böyle gelişirken bölgeye aralarında Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Bey’in bulunduğu bazı Osmanlı subayları gönderilerek yerli halk İtalyan işgaline karşı teşkilatlandırıldı. Mustafa Kemal, Tobruk ve Derne de, Enver Bey ise Bingazi de İtalyanlara karşı başarılar elde etti. İtalya Çanakkale Boğazını da topa tutmuştu fakat II. Abdülhamid döneminde yapılan tabyalar sayesinde İtalya bura da başarı elde edemedi.

Osmanlı Devleti savaşta İtalya’ya karşı üstün durumda olmasına rağmen beklenmedik bir şekil de başta Karadağ sonra da diğer Balkan devletleri Osmanlı Devletine savaş açınca Osmanlı Devleti iki ateş arasında kaldı. İtalya ile barış masasına oturmak zorunda kaldı 1912 yılında imzalanan Uşi Anlaşması ile Osmanlı Devleti Trablusgarptan çekilirken Yunan işgalinden çekindiği için de Rodos ve On iki adayı savaş bitene kadar İtalya’ya bırakmıştı. Öte yandan Trablusgarp halkı dini bakımdan Osmanlı halifesine bağlı kalacak maddesi ile bölge halkıyla bağlar devam ettirilmeye çalışıldı.

Trablusgarp Savaşı Haritası

Trablusgarp Savaşı Haritası

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu