Rehberlik

Tıp Okumak Zor Mudur?

Tıp Okumak Zor Mudur?

Her mesleğin kendine özgü zorlukları vardır. Meslek öncesi eğitim de yine bu şekilde zorluklar içerebilir. Etrafımızda duyduklarımıza dayanarak diyebileceğimiz bir şey insanların genelde okudukları bölümden ya da gerçekleştirmeye çalıştıkları mesleklerden şikayetçi olduklarıdır. Yani pek çok insan kendi okuduğu bölümün zorluğundan yakınır. Bu doğrultuda tabii ki tıp okumak da diğer bölümler kadar zordur diyemeyiz, zira tıp bölümünü gerek kazanmak için gerekse de kazandıktan sonra okul sırasında devam ettirebilmek için diğer pek çok lisans düzeyi bölümlere göre daha çok çaba göstermek gerekir diyebiliriz.

Tıp okumak pek çok yönden zorlayıcıdır. Zira en azından diğer lisans düzeyi eğitimlere göre daha uzun sürmesi bunun göstergesidir. Normalde hazırlık hariç 4 yıl süren lisans eğitimi tıp üzerine lisans eğitiminde 6 yıldır. Tıp fakültesini bitirmek için 6 yıl boyunca alın teri dökmeniz gerekir. Tıp fakültesinin büyük avantajlarından biri olan eğitim sonunda doktorluk ünvanı sahibi olunmasıdır.

Tıp Fakültesi

Yani hukuk fakültesini bitirince avukat olabildiğiniz gibi tıp fakültesi bitince de doktor ünvanı alırsınız (tıp doktoru). Fakat iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bakarsak bu durum böyle değildir. Örneğin iktisat okuyan bir öğrenci bitirince iktisatçı olabilir fakat tam olarak iktisatçı diye bir meslek yoktur. İşte bu bağlamda tıp fakültesinin büyük avantajıdır okul sonrası alınan ünvan.

Tabii ki bu durum meslek hayatına atılınca tekrar büyük bir yarışa girmenizi gerektirir. Yani pek çok doktorun olduğu bir piyasada sivrilmek ve kendinizi göstermek zorunda kalırsınız. Diğer mesleklerde de bu böyledir fakat doktorluk için özellikle senelerce çalışma masalarında dirsek çürüttükten sonra tekrar bir yarışa girmek insanı gerçekten zorlar. Bundan ötürüdür ki doktor olunca iş bitmiyor tam tersine işte her şey o zaman başlıyor. Çünkü artık her şey endüstriyel ve insan hayatının ötesine geçen bir konu olarak finansal kaygılar öne çıkmakta.

Tabii ki 6 yıllık tıp fakültesinden sonra bir de TUS denilen büyük eziyetli bir sınavla başa çıkmak zorunda kalmak da var. Tıpta Uzmanlık Sınavı denilen bu sınav bir tıp fakülteli için inanılmaz bir külfet ve saç döken cinsten çalışma gerektirdiğinden sağlık kaybına bile uğratabilmektedir.

Tıp Fakültesi Okumak İsteyen Öğrencilere Önerimiz

Tüm bu maddeleri değerlendirirsek rahatça diyebiliriz ki; tıp okumak zordur. Diğer pek çok bölüm gibi zorluklarının yanı sıra bunun üstüne de fazladan zorluklarla karşılaşılır. Hem üniversite sınavında iyi derece yapmak ve bunun için çok çalışmak, hem tıpı kazandıktan sonra ayakta kalabilmek için çalışmaya hem de çok çalışmaya devam etmek, hem TUS’a hazırlanmak hem de sonrasındaki meslek hayatı boyunca her an çalışmaya devam etmek zor ve zorlayıcıdır.

Bir öneriyle bitirmek gerekirse tıp okumaya girişenler akademik kariyeri de göz önünde bulundurmalı ve güzel bir alternatif olarak he zaman için akıllarının bir köşesinde bekletmelidirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu