Kimdir

Thomas Edison Kimdir?

Thomas Edison Kimdir?   

1847 yılında doğan Thomas Edison, Amerikalı bir ailenin yedi çocuğudur. Her ne kadar zamanında okula başlamış olsa da öğrenmede yaşadığı güçlükten dolayı okuldan uzaklaştırılması çok uzun sürmemiştir. Ardından evlerinde bulunan kimya laboratuvarında vaktinin çoğunu geçirmeye başlayan Thomas Edison’un hayatı yavaş bir şekilde değişmeye başlamıştır. Kimya deneylerine karşı ilgili olmasıyla birlikte başlayan süreçte elektrik akımı elde edilmesine dair araştırmalara başladı.

Kısa süre içinde ise telgraf aletini icat ederek Mors alfabesini keşfetti. Kimya maddelerinin kırılmasıyla sonuçlanan bir deney sonrasında ise ömür boyu sürecek olan işitme güçlüğü çekmeye başladı. Boston’dan ayrılarak New York’a giden Thomas Edison’un yaşamında ortaya koyduğu buluşların ve patentlerin yeri ayrıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse toplamda 1.093 tane patent kaydı yapmayı başarmıştır. Dünyanın en büyük kimya laboratuvarlarından bir tanesini West Orange’da hayata geçiren ünlü bilim adamının çalışmaları sonrasında çeşitli icatları da hali hazırda kullanılmaya devam ediyor.

Thomas Edison Buluşları ve İcatları

Thomas Edison’un buluşları arasında en dikkat çekicisi kuşkusuz ki ampüldür. Sahip olduğu hayatın önemli bir kısmını elektrik enerjisi ve elektrik santralleri için harcayan ünlü bilim adamının ampul buluşu da dünyanın değişmesinde rol oynamıştır. Ortaya konan araştırmalara göre 1093 tane patenli icada sahip olunması bilim adamının çalışmalarının da ne derece etkili olduğunu göstermektedir.

İlk İcadı Tramp Telegrapher

19.yüzyıla damgasını vurmuş bilim adamlarından kabul edilen Thomas Edison daha 15 yaşındayken elektronik olarak mesaj gönderilmesini sağlayan mors koduyla çalışan bir ürün icat etti. Tramp Telegrapher olarak tanımlanan bu cihaz sayesinde mors koduyla mesajların hızlı bir şekilde iletilmesi sağlandı. Telgraf mucidi olarak tanınan Edison, 1870 yılına kadar Birlik Ordusu bünyesinde telgraf operatörlüğü yaptı.

Ardından borsa kodunu geliştirerek kendi şirketin kurmayı nihayet başardı. Hisse senedi üretimlerini yıllarca devam ettiren bilim adamının 1877 yılında ortaya koyduğu icat ise fonografiyi oldu. Seslerin kaydedilip daha sonra oynatılmasını sağlayan bu makinenin kullanımı yaygınlaştı. 1878 yılında hizmet vermeye başlayan Edison Electric Light Company isimli şirket kuran Edison, günümüzde çok kritik yerlerde güvenlik için kullanılan X-ray teknolojisiyle piller içinde çeşitli çalışmalara imza attı.

18 Ekim 1931 yılında ölen Edison’un kısaca tüm elektrik buluşlarda katkısının olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır. Ses kayıt cihazlarının geliştirilmesi, elektrik akımlı olan makinelerin ortaya çıkarılmasında öncü konumunda bulunan ünlü bilim adamının ortaya koyduğu birçok fikir halen araştırılmaya ve denenmeye devam ediyor. Thomas Edison’un eserleri hakkında farklı bilim adamlarının geliştirmeleri ise halen sürüyor.

Kimya laboratuvarlarında ortaya koyduğu deneylerle elektrik özelinde yoğunlaşan Thomas Edison özet olarak ampul ve elektrik denilince akla gelen ilk kişidir. Ancak bunların dışında mors alfabeli telgraf, daktilo, el fenerleri ve radyo alıcılarının da mucidi konumundadır. Şarjlı piller ile çeşitli boyaların icat eden kişisi de olan Thomas Edison’un yaptığı çalışmalar günümüzde birçok konu özelinde ilham verici durumdadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu