Kimdir

Otto Hahn Kimdir?

8 Mart 1879 yılında Almanya’da yer alan Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Otto Hahn, kimyaya olan ilgisini çok küçük yaşlarda fark etmiştir. Ailesi de onun bu merakını desteklemiştir. Otto Hahn hayatı, kimya alanında yaptığı çalışmalar ile geçmiştir. 1901 yılında Marburg üniversitesinde doktorasını tamamlayan Otto Hahn, bir süre bu üniversitede asistanlık yapmasının ardından Londra’ya taşındı.

Londra’da Nobel ödüllü ünlü kimyacı Sir William Ramsay’in çalışmalarında yer almıştır. 1906 yılında Montreal’e kısa bir süreliğine giderek ardından Berlin’e dönmüştür. Berlin’de yer alan bir üniversitede küçük bir laboratuarda çalışmalarına başlamıştır. Yaptığı çalışmalar genellikle radyoaktif elementler üzerinedir. Radyum ve İyonyum ana maddesi, Otto Hahn’ın buluşları arasında yer almaktadır.

Otto Hahn, 1910 yılında Kaise Wilhelm’de radyokimya departmanının başına geçmiştir. Alman devleti, birinci dünya savaşı yıllarında kimyasal silah yapımı için Otto Hahn’ın çalışmasını istemiştir. Otto Hahn, bu çalışmalarının ardından radyokimya konusuna yoğunlaşmıştır. 1921 yılında çalışma arkadaşı ile birlikte Uranyum Z izomerini bulmuştur.

Otto Hahn’ın Buluşları

Otto Hahn, 1944 yılında gözaltındayken ağır atom çekirdeklerinin özelliklerinin keşfi nedeni ile Nobel kimya ödülü almıştır. Bundan bir yıl sonra, Amerika Japonya’yı atom bombası ile vurmuştur. Otto Hahn, bu olaydan olumsuz etkilenmiştir. Bu olayın yaşanmasından kendisini sorumlu tutmuştur. Bunun sebebi ise, kimyanın bu alanında birçok katkısının olmasıdır. 2. Dünya savaşının ardından, atom bombasının savaşlarda kullanımının yasaklanması için düzenlenen kampanyalara katılmıştır. 1948 – 1960 yılları arasında Max Planck topluluğunda başkınlık görevini icra etmiştir. 1968 yılının 28 Temmuz’unda hayata veda etmiştir.

Otto Hahn’ın ölümünün ardından, 105. Ve 108ç elementlere “Hahnium” adının verilmesi konusu tartışılmıştır. Ancak bu tartışmalar bir sonuç bulamamış ve hayata geçmemiştir. Tüm bu tartışmaların sonucunda, nükleer ticaret gemisine “Otto Hahn” ismi verilmiştir. Radyokimya alanında yapmış olduğu çalışmaları sayesinde günümüzde önemli bilim adamları listesinde yer almaktadır.

Otto Hahn’ın hayatını kısaca özetlemek gerekirse; savaş yıllarında dahi çalışmalarının hiç durmadığını ve yaptığı çalışmalar sayesinde insanlığın ve kimyanın gelişimine büyük katkı sağladığını söylemek mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu