Kimdir

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?, başkalarına 10 Temmuz 1856 yılında doğmuş Sırp asıllı Amerikan mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 800’den fazla icadın sahibi olmasına rağmen icatlarının yarısından daha azının patentini almıştır. Çoğu icadının patentini çaldırmıştır. Ancak hiçbirinin peşine düşmemiştir.

Floresan lambayı, hız ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskopunu, mikro dalga fırını icat etmiştir. İnsanlığa en büyük katkılarından birisi Alternatif Akım’dır. Dünyanın bilim ve teknoloji anlayışını kökünden değiştiren buluşlara ve icatlara imza atmasına rağmen ders kitaplarında adı nadir geçer.

Elektriğin kablosuz taşınabilmesi gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu ortaya serer. Thomas Edison ile arasında amansız bir mücadele geçmesine rağmen, Edison’un Tesla’nın yanında öğrenciden öteye gidemeyeceği de bir gerçektir.

Nicola Tesla’nın Buluşları

Edison akkor telli ampulu yeni icat etmişti ve elektriğin aktarılması konusunda bir sistem geliştirmeye çalışıyordu ve Tesla’dan bu konuda yardım istemiş, eğer sistemdeki sorunu çözmeyi başarırsa büyük miktarda para vereceğini söylemiştir. Tesla’da yaptığı icatların fonlarını karşılamak ve icatların patentini alabilmek için bu paraya ihtiyacı vardı. Tesla işi kabul etti ve Edison’un verdiği süreden daha kısa bir süre içerisinde sistemdeki sorunları çözerek Edison’u milyon dolarlık bir masraftan kurtarmıştı.

Sistemdeki sorunu çözdükten sonra Edison’un yanına gitmiş ancak Edison’un vaat ettiği parayı alamamıştı. Edison, Tesla’ya bir Amerikan şakası yaptığını söyleyerek vaat ettiği parayı vermemişti. Tesla bunun üzerine Edison’un yanından ayrılmıştır ve aralarında bitmek tükenmek bilmeyen bir mücadele başlamıştır.

Hatta Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı af dilemek için yanına çağırtmış fakat Tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diyerek Edison‘un son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir. Nikola Tesla, 7 Ocak 1943 tarihinde New York’ta bir otelde yalnız olarak ölü bulunmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu