Kimdir

Mithat Cemal Kuntay Kimdir? Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri

Usta sanatçı İstanbul’da 1885 yılında dünyaya geldi. Mektebi Hukuku bitiren usta sanatçı edebiyatımız açısından büyük bir öneme sahip olan “Üç İstanbul” adlı eseri ile yaşadığı dönemde adından söz ettirmeyi başardı. Kendine özgün üslubu ve kullandığı sade dil ile okurların gönlünü fetheden sanatçı sadece tek bir roman yazmıştır.

Mithat Cemal Kuntay, hukuk asistanlığı yaptığı sırada Adliye Nezareti Özel Kalem’de görev alıyordu ve bu kalemde müdürlüğe kadar yükselerek alanında en iyisi olmaya çalışmış ve bunu kanıtlamıştır. Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliğine atanan Mithat Cemal Kuntay daha sonra Beyoğlu Dördüncü Noterde görev almıştır. Usta sanatçı yazı hayatına “Elhamra” adlı şiiriyle başladı.

Resimli Kitap’ta yayımlanan şiirleri dışında birçok gazete ve dergide şiir yazan sanatçı, döneminde fazlaca beğenilen ve usta sayılan sanatçılardandı. Şiirlerin genelinde ulusal kimliği ön plana çıkaran sanatçı, aruzu kusursuzca kullandığı için bu şiirleri ile daha fazla tanındı. Mehmet Akif Ersoy’dan fazlaca etkilenen sanatçı Üç İstanbul adlı eserinde de Mehmet Akif Ersoy’u karakteri üzerinde canlandırmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un yanı sıra Yahya Kemal Beyatlı’nın tesiri altında kalan sanatçı, bu tesiri son dönem şiirlerini yayımladığı Çınaraltı Dergisinde gözler önüne serdi. Yahya Kemal Beyatlı gibi şiirlerinde mükemmelliğe yer veren ve bu doğrultuda şiirler yazan sanatçı, vermiş olduğu bu başarılı ürünleri ile edebiyatımızın köşe taşlarından biri olmuştur.

Edebi Kişiliği

Eserlerini Milli Edebiyat akımına uygun olarak yazan sanatçı, vatana olan bağlılığını ve sadakatini eserleri aracılığı ile ortaya koymuştur.  Aruzu kullanma konusunda yaşadığı devrin en önemli isimlerinden biri olan sanatçı, Mehmet Akif, Yahya Kemal gibi usta sanatçılardan etkilenmiş ve eserlerini bu şekilde vücuda geçirmiştir.

Meşrutiyet dönemini konu aldığı “Üç İstanbul” adlı eseri, Mütareke yılları, Meşrutiyet dönemi ve 2. Abdülhamit dönemini anlatan bir eserdir. Tek romanı olan bu eserde yer alan kişiler gerçek hayattan alınan kişilerdir. Bu önemli eser ve şiirleri dikkate alındığında sanatçının tahlil yöntemi ile başarılı eserler yazdığını görüyoruz.

Mithat Cemal Kuntay denildiği zaman akla ilk gelen “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dizeleri geliyor. Bir şiirinde yer alan bu dizeler sanatçının ne derece etkili ve başarılı şiirler yazdığını ortaya koyduğunu gösteriyor. Milli Edebiyat akımı doğrultusunda şiirler yazdığı gibi epik, lirik şiirler de yazan sanatçı her yazdığı eser ile gündeme gelmiştir. Genellikle aruz ölçüsüne yer vererek şiirler yazan sanatçı, şiirlerinde sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır.

Mithat Cemal Kuntay’ın Eserleri

Şiirleri

  • Türk’ün Şehnamesinden

Biyografileri

  • Mehmet Akif
  • Namık Kemal
  • Sarıklı İhtilalci Ali Süavi

Romanları

  • Üç İstanbul

Antolojisi

  • Nefaisi Edebiye

Oyunları

  • Kemal
  • Yirmi Sekiz Kânun-ı Evvel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu