Nedir

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu bankaların kredi verirken temel aldığı bir ölçü birimidir. Yani her kredi çekmek isteyen kişiye bankalar ne yazık ki kredi vermiyor. Bunun sebebi ise kredi çekecek kişinin geliri ve borçlarını ödeme kabiliyetiyle ilgilidir. Bir kişi eğer kredi çekip kredisini zamanında ödeyemiyorsa kredi notu düşmektedir. Yine eğer borçları zamanında ve tam olarak ödüyorsa da kredi notu yükselmektedir. Kredi notu yüksek olan biri hem fazla miktarda kredi çekebilir hem de hemen hemen tüm bankalar böyle kişilere kredi vermek ister.

Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Öğrenilir

Bir kişi kredi çekmek için bankaya başvurduğunda banka kredi kayıt bürosunda bulunan bilgileri sorgular. Bu bilgiler içerisinde kişinin ekonomik durumu yani yaşam standartları incelenir. Kişi ne kadar kredi çekmek istiyor ne kadar zamanda geri ödeme yapacak ve bu ödemeleri zamanında yapabilecek mi bu konuların hepsi banka tarafından araştırılır. Burada esas amaç bankanın kendini koruma altına alması ve vermiş olduğu krediyi zamanında geri alabilmesidir. Aynı zamanda müşteri de ödeyemeyeceği bir krediye maruz kalmamaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Hemen hemen her birimizin kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartları ile yapılan harcamalar asgari tutar ve dönem borcu gibi kavramlar kredi notuna etki etmektedir. Örneğin kredi kartınızla harcama yaptınız ve asgari tutarı ödeyemediniz. Bu sizin kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Yani ilerde kredi çekmek istediğinizde bankalar size kredi vermek istemez veya çok düşük miktarlarda kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmeniz için öncelikle sahip olduğunuz tüm kredi kartı borçlarınızı kapatmalısınız. Kredi kartı borçlarınız fazlaysa ve ödemekte güçlük çekiyorsanız kredi çekmeniz oldukça zordur. Kredi kartı borçlarınızı tamamen kapattıktan sonra 1 ay beklemelisiniz. Bu arada Findeks aracılığı ile kredi notunuzu güncelleyebilirsiniz. Daha sonra tüm borçlarınızı kapattığınızda belli bir süre geçtiğinde kredi notunuz yükselecektir.

Kredi ödemeleriniz varsa ve bu kredileri gecikmeli ödüyor veya ödeyemiyorsanız kredi notunuz dibi görmüş demektir. Kredi ödemelerinizi gününde yapın ve bir an önce kredi borçlarınızı kapatın. Eğer ödemede güçlük çekiyorsanız kredi notunuzun tekrar yükselmesi için kredi borcunuzu kapattıktan sonra 3-6 ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Bu süre zarfında tekrar kredi çekmeniz oldukça zordur. Bunun dışında kredi kartı harcaması yapmamaya da özen göstermelisiniz.

Bunların dışında kredi notunuzu yükseltmek için vadeli hesap açabilir ve buraya bir miktar para aktarabilirsiniz. Bu sizin kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesine etki edecektir. 1000-2000 Lira da olsa vadeli hesap açabilir ve burada bir miktar para tutabilirsiniz.

Kredi notunuz çok düşükse yükselmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu süre zarfında kredi kartı harcaması yapmamalı hesabınızda belli bir para tutmalı ve harcamalarınıza çok dikkat etmelisiniz. Bu şekilde 3-6 ay içerisinde kredi notunuz tekrar yükselecektir. Bu şekilde bankalara yapacağınız kredi başvurularından olumlu sonuçla ayrılabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu