Rehberlik

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

İş görüşmesine giderken ne giyilir, nasıl gidilmesi gerektiği, genellikle iş arayanları biraz strese sokar. Görüşme sırasında sorulacak sorulara nasıl yanıt verdiklerinin yanı sıra adayların nasıl göründükleri de işe alımlarda değerlendirmeye tabi tutulan noktaların başında gelir. İş görüşmesine giderken dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazımızda bir araya getirdik.

Her şeyden önce iş görüşmesine gitmeden, iyi bir uyku uyumaya ve dinlenmiş olmaya özen gösterin. Göz altları morarmış ya da görüşme sırasında esneyen adayların umut vadedici olmadıklarını söylemeye sanırız gerek yok.

Gömlek nasıl ütülenir?

Unutmayın ki ilk izlenim çok önemlidir. Bu nedenle kılık kıyafetiniz ve görünüşünüze özen göstermelisiniz. Ne çok abartılı ne de özensiz olarak görüşmeye gidin. Öncelikle iş görüşmesine gittiğiniz şirketin kıyafet politikasıyla ilgili önceden araştırma yapabilirsiniz. Şirketin spor/rahat bir giyim tarzı mı yoksa klasik/resmi bir tarzı mı olduğunu öğrenmeye çalışın. Bunu öğrendikten sonra kıyafet seçiminiz çok kolaylaşacak.

Ancak görüşmeye gideceğiniz şirketin spor bir giyim tarzı benimsemiş olmasından yola çıkıp, sakın görüşmeye spor ayakkabı ya da bir sweatshirt gidebileceğiniz sonucuna varmayın. Spor giyim kuralları da olsa bir iş görüşmesine kesinlikle özenli, şık ve profesyonel bir tarzda gitmelisiniz. Kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olduklarına da emin olun. İş görüşmelerine çoğunlukla gömlek giyerek gidildiği için, gömlek nasıl ütülenir konusuyla ilgili detaylı bilgiler veren bu linke göz atmanızı öneririz.

Kadınlar İçin Önemli İpuçları

Kadınların iş görüşmesine giderken dikkat etmeleri gereken noktaları aşağıda bir bir maddeledik. Hazırlıklarınızı son dakikaya bırakmayın. Birkaç kıyafet alternatifi hazırlayıp denemekten çekinmeyin. İçinize sinen kombini bir gece önceden ütüleyip hazırlayın. Gideceğiniz, resmi bir kurumsa pantolon-ceket ya da etek-ceket kombinasyonunu tercih edin. Eteğinizin boyunun mini olmamasına dikkat edin. Dekolte ve yırtmaçtan kaçının. Canlı, parlak renklerdeki kıyafetler de iş görüşmelerinde tercih edilmemesi gereken parçalardır.

Eğer daha rahat bir giyim tarzı benimsemiş olan bir firmaya görüşmeye gidiyorsanız, şık bir pantolon ve eteği düz renk bir kazak yada hırkayla tamamlayabilirsiniz. Saçlarınızın özenli görünmesi için zaman harcamaktan kaçınmayın. Saçlarınıza evde şekil verebileceğiniz gibi kuaförde de abartıya kaçmadan klasik bir fön ya da at kuyruğu yaptırabilirsiniz.

Abartıdan Kaçının

Tırnak ve ellerinizin de temiz ve bakımlı göründüklerinden emin olun. Takı kullanacaksanız abartılı parçalardan kaçının. Sade bir zincir ve kolye, sade küpe ve yüzükleri tercih edin. Ayakkabılarınızın temiz görünümlü olmalarına dikkat edin. Yüksek topuklu ayakkabılar, yürümenizi zorlaştırabilir ve abartılı görünüm negatif bir etki yaratmanıza neden olabilir.
Ağır makyajdan ve iddialı renkteki rujlardan uzak durun.

Erkeklerin dikkat etmesi gereken noktalar

Resmi bir şirkete iş görüşmesine giderken takım elbise giyin. Bu okazyonlarda lacivert takım elbise genellikle en güvenli renktir. Bunun yanı sıra gri takım elbiseyi de tercih edebilirsiniz. Mutlaka kravat takın ve kıyafetinizi klasik ayakkabıyla tamamlayın. Görüşmeden bir gün önce kıyafet denemesi yapın, parçaların temiz ve sağlam olduklarından emin olun. Son dakika stresi yaşamamak için ütüyü de bir gün öncesinden yapabilirsiniz.

Spor/rahat tarzı benimsemiş bir şirkete iş görüşmesine gidecekseniz, klasik kesim bir pantolonu, düz renk bir gömlek ve blazer ceketle tamamlayın. Desenli gömlek ve jean giymekten kaçının.

Saç ve sakal tıraşınızın düzgün olduğundan emin olun. Özensiz bir görünümle iş görüşmesine gitmeyin. Verdiğimiz öneriler ve ipuçlarını kullanarak, iş görüşmesine özgüveninizi biraz daha artırmış olarak gideceğinizden emin olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu