Kimdir

Galileo Galilei Kimdir?

1564 – 1642 yılları arasında yaşamış olan Galileo, İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Müzisyen bir babanın oğlu olan Galileo, eğitim hayatına Floransa’ya bağlı olan Pisa Üniversitesi’nde başlamıştır. Tıp fakültesinde eğitimin gördüğü esnada yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Gökbilimi, mühendislik ve fizik alanlarına ilgi duyan Galileo, ömrü boyunca bu alanlarda çalışmış ve çeşitli buluşlar ve teoriler oluşturmuştur. Fizik ve astronominin yanında felsefe ile de ilgilenmiş ve filozof kimliği ile öne çıkmıştır.

Galileo Galilei’nin hayatı, astronomi alanında yapmış olduğu çalışmalar üzerine kurulmuştur. Gezegenlerin yapıları ve uyduları hakkında birçok incelemede bulunmuştur. Venüs ve Satürn gibi gezegenler hakkında önemli bilgilere ulaşmıştır. Astronomiye olan ilgisi teleskobu icat etmesine neden olmuştur. 1608 yılında icat edilmiş olan ilkel teleskopu geliştirmiş ve 1609 yılında ilk teleskopun icadını gerçekleştirmiştir.

1636 yılında “Yeni Bilim Üstüne Konuşmalar” adlı kitabı yayınlamıştır. Kitapta Galileo’nun yaptığı çalışmalar bulunmaktadır ve yayınlamış olduğu kitap bir süre ders kitabı olarak okutulmuştur.

1642 yılında yapmış olduğu bazı çalışmaları nedeni ile hapse atılmış ve görme yetisini kaybetmiştir. Galileo, dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi etrafında döndüğünü iddia ettiği için hapse atılmıştır. Hayatının son yıllarını kör olarak geçirmiş olan Galileo, 1642 yılında 8 Ocak günü hapishanede hayata veda etmiştir.

Galileo Galilei’nin Eserleri

Yaşamı boyunca bilim alanında birçok çalışma yapmış ve birçok eser üretmiştir. Galileo’nun önemli eserleri arasında; Küçük Terazi (1586), Hareket Üstüne (1590), Mekanik (1600), Yıldızların Habercisi (1610), Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar (1638) yer almaktadır.

İcatları

Galileo, hayatı boyunca bilim alanında birçok çalışma yapmış ve hayata geçirdiği buluşları ile adını duyurmuştur. Galileo, eski ve ilkel olan teleskopu geliştirerek 1609 yılında yeni teleskopu icat etmiştir. Bu sayede Ay’ın karakteri ilk kez gözlemlenebilmiştir. 7 Ocak 1610 yılında icat etmiş olduğu teleskop sayesinde Jüpiter’in etrafında bulunan 3 adet parlak yıldız gözlemlemiştir. Böylece Jüpiter’in uydularını keşfetmiştir. Galileo, aynı zamanda mikroskopu da icat etmiştir. 1597 yılında, sıcak ve soğuğu ölçmek için icat ettiği alete Termoskop adını vermiştir. Termoskop, alt tarafı yuvarlak olan ince uzun bir tüptür. Tüp, alt tarafına gelen sıcaklık sayesinde su seviyesini yükselterek sıcaklık ve soğukluğun ölçülmesi işine yaramaktadır. Su pompalama makinesi, Galileo’nun icatları arasında yer almaktadır. Galileo, su makinesini icat etmiş ve bu makinenin patentini almıştır. İcat etmiş olduğu bu makineyi bahçe ve toprak sulamak için kullanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu