KimdirTarih

Fatih Sultan Mehmed’in Kişiliği

Fatih Sultan Mehmed’in Kişiliği, her şeyi öğrenmek isteyen, araştırarak karan veren, oldukça dindar, adaletli, çok akıllı, cesaretli, idrak ve sezgi kabiliyeti yüksek, bilim adamlarına ve şairlere önem veren, ihtiraslı, kendine güveni oldukça yüksek bir padişahtır.

Son derece iyi eğitim almış, parlak zekaya sahip, aşırı kararlı, düşüncesinden asla vazgeçmeyen, gerektiğinde sert kararlar alabilen, kimseden çekinmeyen, büyük hayalleri olan Fatih Sultan Mehmed’in Kişiliği, nadiren gülen, projelerini yerine getirme konusunda oldukça inatçı, atılgan ve cüretkardır. Soğuğa – sıcağa, açlığa – susuzluğa ve yorgunluğa çok dayanıklıydı. Fatih Sultan Mehmet’in Kişiliği çok cesur olup varmak istediği hedefe ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapardı.

Çok tedbirli ve temkinli davranır. Bir savaştan önce bütün detayları inceler, ona göre karar verirdi. Düşmanlarını zekasıyla kolayca yanıltırdı. Birçok savaşta düşmanlarına başka yerlerle savaşacakmış gibi intibaını uyandırıp onları hazırlıksız yakalamıştır.

Osmanlı sultanları içerisinde İslam dışındaki dinlere en hoşgörülü olduğu, bu din mensuplarına ve din adamlarına kendi dinlerini öğrenme ve yaşama konusunda serbest bırakmıştır. Geniş ve ileri görüşlü bir lider olarak tanımlanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu