Rehberlik

Evimizde Kitaplık Nasıl Oluşturabiliriz?

Filmlerden gördüğümüz o kocaman salonlar, deri koltuklar, orta yerde bir bilardo masası, güzel aydınlatmalar eşliğinde sergilenen duvarlar dolusu kitap hep ilgimi çekmiştir. Aslında bu durum kitap okumayı sevmek ya da kitap okumanın önemine dair bilinçlilikle alakasız bir durum. Bu tip bir sahneden zevk almak dekoratif zevklerle, fetişist eğilimlerle ve koleksiyonculuk dürtüsüyle beslenen bir zevk alma durumunu yansıtıyor.

Esasen gerçek hayatta sahip olduğumuz kitaplıklar belki de hiçbir zaman bu sahnedekiler gibi olamayacak, ya da ülkemizdeki kütüphaneler yurtdışında ki örneklerine göre çok çok gerideler hem görsel yönden hem de içeriksel olarak materyal eksikliğini ve bilhassa Türkçe literatürden doğan yetersizliği bu durumu ortaya çıkartan şey.

Görsel zevkleri ya da koleksiyonculuğu bir kenara bırakıp, sadece pragmatist bir açıyla bakmak istersek bir kütüphane oluşturmadaki ilk amaç, işimize yarayıp bizlerin bir fiil yaptığı mesleğe ya da öğrencilik hayatımıza yardımcı olmasıdır. Bu konuda oluşturulmaya çalışılan kütüphaneler genelde belli bir konsept çerçevesinde gelişir ve o belirli konularda yoğunlaşıldığı için konu hakkında farklı bakışaçıları içeren eserler içerir. Yani referans kitaplık dediğimiz tematik kitaplıklardır bunlar.

Evimizde Kitaplık Nasıl Oluşturabiliriz?

Örneğin fizik okuyan bir öğrenci kendisine özel fizik kitaplığı oluşturabilir, ya da ekonomi okuyan bir öğrenci ekonomi kitaplığı yaratabilir. Bunun haricinde bir meslek sahibi şahıs da mesleğine dair oluşturacağı kitaplığı yarattığında ortaya çıkan kitaplık gene bir referans kitaplık olabilir. Örneğin bir mimarın sahip olacağı sadece mimari ve ilgili dallarda yayımlardan oluşturulmuş kitaplıklar veya bir doktorun uzmanlaştığı alanda kullanacağı kaynaklardan oluşan kitaplıklar da gene referans ve tamatik kitaplığa örnektir.

Buraya kadar bahsi geçen kitaplıklar genelde belirli bir amaç için geliştirilmiş kitaplıklardır. Toplanan kitaplar doğrudan belirli alanlarda çalışılırken kapatılması istenen açıkları kapatmaya yönelikltir. Bunun dışındaki ilgi kitaplığı diye adlandırabileceğimiz kitaplık türleri ise genel konsept bir yapıya sahip olmakla beraber çoğunlukla edebi esler barındırırlar. Bu edebi eserlerin türleri ile orantılı olarak çok geniş bir yelpazede kitap varlığı bu alanda kitaplığını geliştirmek isteyen kişilere ömürleri boyunca okumak ve yeniliklerle tanışmak fırsatını sumaktadır.

Kişisel Kitaplığınız İçin Öneriler

Gelelim bizler naçizane kişisel kitaplığımızı oluşturmaya çalışırken nelere dikkat etmeli ve ne gibi yollar izlemeliyiz? Öncelikle kendimizi tanımalıyız, ilgi alanlarımızın ve çalıştığımız alanın gerektirdiklerinin farkında olmalıyız. Bunun dışında bir kitaplığı en baştan oluştururken tamamen sakin ve improvize davranmalı, hoşumuza giden ve ilgimizi çeken eserlere yönelmeliyiz. Bu izleyeceğimiz yol bizlerin yeni ilgi alanları kazanmasına ve yeni türler keşfetmesine de yardımcı olacaktır.

Eğer ki bir şeyler okumak istiyorsak fakat elimizde okuyacak hiçbir şey yoksa ve maddi gücümüz de sınırlıysa kütüphanelere saldırarak oradan beslenerek açıklarımızı giderebiliriz. Fakat maddi gücümüz elverdiğince yapılandırmaya çalıştığımız kitaplığımız bizlerin kişiliğini yansıtırken aynı zamanda ihtiyaçlarımızı da karşılamalıdır. Sadece durmasından zevk alındığı için bir sergileme amacı sonucunda toplanan kitaplar gereksiz para harcamak ve de saplantılı eğilimlerin habercisi demek olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu