Nedir

El ve Parmak Uyuşukluğu Nedenleri ve Parmak Uyuşması

El ve Parmak Uyuşukluğu Nedenleri ve Parmak Uyuşması

Parmak uyuşması nedenleri arasında ilk olarak, işlerini genellikle elleriyle, ve parmakları ile yapan kişilerin çalışma hayatlarından söz etmek gerekmektedir. Parmak uyuşması nedenleri arasında yer alan işlere örnek olarak, işi bilgisayar başında olanlar, şoförler, boyacılar, tamirciler, ya da ressamlar verilebilir.

Parmak Uyuşması Neden Olur? Parmak Uyuşmasının Nedenleri

Parmak uyuşması şu şekilde gerçekleşmektedir ki: parmaklarımızın uç kısımlarında sinirler bulunmaktadır, ve parmak uçlarında bulunan sinirlerin, vücudumuzun en yoğun olarak sinir bulunduran bölgeler arasında yer aldığını belirtmek gerekmektedir. Günlük hayat sırasında yapılan işler nedeniyle, parmak uçlarında bulunan sinirler, ve de kaslarda hasarlar meydana gelebilir. Parmak hareketlerinin zorlaşması, ve zaman zaman kan yollarının bozulması da, sinirlerde meydana gelen bu hasarlardan ileri gelmektedir. Parmak uyuşması, bu durum sonucunda gündeme gelmektedir.

  • Boyun Düzleşmesi
  • Karpal Tünel sendromu
  • Ulnar Oluk Sendromu
  • Boyun Tutulması ve Kas Spazmı
  • Boyun Fıtığı
  • Hipotiroidi
  • Diyabet

Parmak Uyuşması Nasıl Geçer?

Parmak uyuşması nasıl geçer sorusu için de parmak uyuşması tedavisine bakmak gerekmektedir. Parmak uyuşması nasıl geçer diyen bir kişinin işi bilgisayar başında ise; ve kişi sürekli olarak klavye kullanımı gerçekleştiriyorsa, parmak uyuşması tedavisi için kısa süreli olarak klavyeden uzak kalmalı, ve parmak uyuşmasının geçmesini beklemelidir. Parmak uyuşması tedavisi sırasında, ev işi yapan ev hanımları, ellerini, özellikle de bilek kuvvetini kullanarak gerçekleştirdikleri işlerde, parmak uyuşması halini düşünerek dikkatli çalışmalıdırlar.

Parmak Uyuşmasını Önlemek İçin

Parmak uyuşmasını önlemek adına, uyku halinde, ellerin, ve bileklerin üzerine yatılmamasına dikkat edilmesinin de gerekliliği bilinmelidir. Parmak uyuşması nasıl geçer diyen bir kişi, parmak uyuşması sorununu sürekli olarak yaşıyorsa unutmamalıdır ki, parmak uyuşması tedavisi zor değildir, ve basit bir cerrahi operasyon gerektirmektedir.

Parmak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Parmak uyuşukluğunun nedenleri çok farklı olabiliyor ama en sık görülen sebepleri boyunla alakalı olduğu için Bel ,Boyun ve Sinir Cerrahisinin ilgi alanına girmektedir. Hastanede fizik tedavi bölümünden randevu alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu