Kimdir

Albert Einstein Kimdir?

14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın küçük ve şirin bir kasabası olan Ulm’da gözlerini açmıştır. Henüz küçük yaşlarda konuşma zorluğu çektiği ailesi tarafından farkedilmiş ve doktora götürülmüştür. Albert Einstein’in fizik bilimine olan merakı henüz 4 yaşındayken babasının ona bir manyetik pusula vermesiyle başladı.

Einstein ilk eğtim hayatına ise bir katolik ilkokulunun ikinci sınıfında başlamıştır. Einstein bu süre zarfında devam ettiği eğitim kurumlarının çoğunu birincilikle bitirmiş. 10 yaşında Luitpold Gymnasium(Luitpold Okulu)’na devam etmiş ve matematik ve latinceye olan ilgisinden dolayı hocalarıyla zaman zaman tartışmış ve bu derslerden en yüksek notları almıştır. Albert Einsten 1891 yılında ise amcasının ona hediye ettiği cebir kitabını inceleyerek Pisagor teorisini tekrar ispat etmeyi başarmıştır.

16 yaşında tek başına diferansiyel ve integral gibi konulara hakim olan Einstein aynı zamanda analitik geometriyi de öğrenmiştir. 1894 yılında ise ailesiyle birlikte İtalya’ya yerleşmiş burada müziğe merak salmıştır. Albert Einstein sıkı bir Mozart ve Beethoven hayranı olduğundan ötürü keman çalmayı da öğrenmiştir ancak bu amatör seviyeyle sınırlı kalmıştır.

İsviçre’nin Aarau bölgesinde hayatının en güzel dönemlerini yani lise öğrenimini tamamlayan bu  dahi fizikçi ,Zürih kentindeki Politeknik okuluna da burada devam etmiştir. Albert Einstein bu bölümde yer alan dönemin ünlü fizkçilerinden Adolf Hurwitz ve Hermann Minkowski ile tanışma fırsatı yakalamıştır. Öğrenim hayatı boyunca hiç not tutmayan Einstein, yakın arkadaşı olan Marcel Grossman’ın tuttuğu notlar sayesinde sınavları başarıyla geçmiştir.

1896 yılında İsviçre vatandaşı olmak için müracaat eden Einstein babasından izin belgelerini almış olmasına rağmen 1901 yılına kadar hiçbir ülkenin vatandaşlığına geçmemiştir. Eşiyle de bu okulda tanışan Albert profesör Heinrich Weber’in laboratuvarında deney yapma fırsatı yakalamıştır. Elektromanyetizm konusunda pek çok kitaptan kendi başına çalışma imkanı da bulmuştur.

Albert Einstein’in Buluşları

Üniversite’den 1900 yılında başarılı bir şekilde mezun olan Einstein Fizikçi  olduğundan dolayı üniversitede asistan olarak kalmaya çalışmış ancak Weber dik başlılığından ötürü önünü kapatmıştır. Bundan dolayı Bern’de bir patent ofisinde, asistan olarak görev yaptığı yıllarda Elektromanyetik cihazların patentiyle ilgilenmiştir. Einstein , elektriksel-mekanik zaman eşgüdümü gibi konularda yürüttüğü düşünsel deneylerle uzay ve zamanın ilişkisi hakkında radikal sonuçlara imza atmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu