Tarih

V. Mehmed Reşad Dönemi Kronolojisi

V. Mehmed Reşad Dönemi Kronolojisi adlı bu çalışmamızı hazırlamamızdaki amacımız bu dönem hakkında araştırma yapacak olan kişilere yapacakları araştırmalar da kolaylık sağlamak ve bu dönem de meydana gelen olaylar hakkında bilgi vermektir. Çalışmamızı hazırlamadan önce bilginin güvenilirliği ve sağlamlığı açısından bir çok kaynaktan yararlandık.

V. Mehmed Reşad Dönemi Kronolojisi

1909 V. Mehmed Reşad ağabeyi II. Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesi üzerine tahta çıktı. Hüseyin Hilmi Paşa sadrazamlığa getirildi.

1910 Roma Sefiri Hakkı Bey sadarete getirildi. Arnavutlukta isyan çıktı. Memduh Şevket Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Arnavutluk İsyanını bastırdı.

1911 Osmanlı Devleti ile İtalya arasında Trablusgarp Savaşı çıktı. Said Paşa sadrazamlığa getirildi.

1912 Gazi Ahmed Muhtar Paşa sadarete getirildi. Birinci Balkan Savaşı başladı. İtalya ile Osmanlı Devleti arasında Uşi Anlaşması imzalandı. Kamil Paşa sadarete getirildi. Birinci Balkan Savaşı sona erdi. Osmanlı Devleti Edirne dahil tüm Balkan topraklarından çekildi. II. Abdülhamid Selanik’ten alınarak İstanbul’a getirildi ve Beylerbeyi Sarayına yerleştirildi.

1913 Babı Ali Baskını ile hükümet İttihatçıların eline geçti ve Mahmut Şevket Paşa sadrazam oldu. Mahmut Şevket Paşa öldürülünce yerine Said Halim Paşa sadrazamlığa getirildi. İkinci Balkan Savaşında Osmanlı Devleti Bulgaristan’a karşı savaşa girerek Edirne ve Kırklareliyi geri aldı.

1914 Enver Paşa yükselerek paşalığa getirildi ve  Harbiye Nazırı oldu. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşına girdi. Cihadı Ekber ilan edildi.

1915 Çanakkale Zaferi kazanıldı. Bulgaristan Osmanlı Devleti ve Almanya’nın yanında savaşa girdi. İtalya üçlü ittifaktan ayrılarak Osmanlı Devleti, Almanya ve Avusturya-Macaristan’a karşı savaşa girdi.

1916 Muş ve Bitlis Ruslardan geri alındı.

1917 Yunanistan Osmanlıya karşı savaşa girdi. Kudüs elden çıktı. Filistin Cephesi düştü.

1918 Sultan II. Abdülhamid vefat etti. Sultan Reşad kalp yetmezliğinden vefat etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu