Tarih

III. Mehmed Dönemi Kronolojisi

III. Mehmed Dönemi Kronolojisi çalışmamızla siz değerli okuyucularımız için III. Mehmed Döneminde yaşananları kronolojik sıra ile göstererek yapacağınız araştırmalar da size yardımcı olmak ve kolaylık sağlamak amaçlanmıştır. III. Mehmed Dönemi Kronolojisi Çalışmamızı hazırlamadan önce alanında uzman kişilerin çalışmalarından faydalanmayı ihmal etmedik.

Kronoloji

1595 III. Mehmed Osmanlı tahtına çıktı ve on dokuz kardeşinin idamına hükmetti. Veziriazam Koca Sinan Paşa görevden alınarak yerine Ferhad Paşa getirildi.Eflak Voyvodası Mihal Osmanlı Devletine baş kaldırdı. Veziriazam Ferhad Paşa ordunun başında Eflak seferine gönderildi. Alman ordusu Estergon’u kuşatma altına aldı.

Veziriazam Ferhad Paşanın oğlu Mehmed Paşa Macaristan üzerine komutan olarak atandı. Macaristan da ki Osmanlı ordusu bozguna uğradı. Asi Voyvoda Mihal Tergoviş ve Yerköyü’nü zapt etti ve içinde bulunan Müslüman tebaa ile Osmanlı askerlerini vahşice katletti. Eski veziriazam Ferhad Paşa idam edildi.  Veziriazam Sinan Paşaazledildi ve yerine Lala Mehmed Paşa sadaret makamına atandı. Akıncı Ocağı söndürüldü.

1596 Koca Sinan Paşanın haaytını kaybetti. Damat İbrahim Paşa sadarete getirildi. III. Mehmed’in ordunun başına geçerek Macaristan seferine çıktı. Yardım görmeyen Hatvan kalesi anlaşma ile düşmana teslim edildi. Almanların antlaşmayı çiğneyerek kalenin içindekileri katletti. Eğri Kalesi kuşatıldı ve alındı. Haçova Meydan Savaşında Osmanlı ordusu zafer kazandı. Veziriazam İbrahim Paşa azledildi.  Cağaloğlu Sinan Paşa sadarete getirildi. Veziriazam Sinan Paşanın görevden alınmasıyla Damat İbrahim Paşanın ikinci kez sadarete getirildi.

1597 Satırcı Mehmed Paşa Macaristan’a komutan olarak atandı. Veziriazam Damat İbrahim tekrar  azledildi ve sadaret mührü Hadim Hasan Paşaya teslim edildi.

1598 Yanık Kalesi elden çıktı.  Sadrazam Hadım Hasan Paşa azledildi ve yerine Cerrah Mehmed Paşa göreve getirildi. Hasan PaşaYedikule zindanında emrü ferman ile idam edildi. Satırcı Mehmed Paşa Varat seferine çıktı. Varak kalesini kuşatıldı. Budin’in  kuşatmadan kurtarılması üzerine Varat kuşatmasına son verildi.

1599 Veziriazam Cerrah Mehmed Paşa azledildi. Damat İbrahim Paşa üçüncü defa sadarete getirildi. Satırcı Mehmed Paşa Belgrad da idam edildi. Şeyhülislam Müverrih Hoca Sadeddin Efendi vefat etti.

1600 Payitahtta sipahi ayaklanması baş gösterdi. Şair Baki vefat etti. Kanije Seferine çıkıldı ve  antlaşma ile alındı.

1601 Veziriazam Damat İbrahim Paşa Belgrad da öldü. Yemişçi Hasan Paşa veziriazamlığa atandı  Avusturyalıların Kanije Kalesini kuşatması üzerine Tiryaki Hasan Paşanın kaleyi müdafaa etti.Savaş Osmanlının kesin zaferi ile sonuçlandı.

1602 Sokollu Mehmed Paşanın oğlu Hasan Paşa Tokat’ta Celalilerle yapılan savaşta şehit oldu.

1603 Payitahtta sipahiler ayaklandı. saray da görevli olan  Kapıağası Gazanfer Ağa ile Kızlarağası Osman Ağa idam edildi. Hakkında idam hükmü bulunan Veziriazam Payitahta gizlice gelip yeniçeri ocağına sığındı ve  sipahilerin uzaklaştırılması sağlandı. Şehzade Mahmud idam edildi. Osmanlı kuvvetleri Peşte de mağlup oldu.İran Tebriz’i ele geçirdi  III. Mehmed’in vefat etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu